24 marca – Światowy Dzień Gruźlicy

Światowy Dzień Gruźlicy obchodzony jest corocznie 24 marca w celu podniesienia świadomości na temat gruźlicy i wysiłków zmierzających do zakończenia globalnej epidemii, upamiętniając dzień w 1882 roku, kiedy odkryto bakterię wywołującą gruźlicę.

Celem święta jest rozwijanie świadomości społeczeństwa dotyczącej gruźlicy i sposobów zapobiegania zachorowaniu na tę chorobę. WHO dąży do zmniejszenia wskaźnika rozpowszechniania choroby i ilości zgonów.

W większości przypadków choroba wykrywana jest przypadkowo, gdy chory skarży się na kaszel i bóle w klatce piersiowej.

Najczęściej na gruźlicę chorują:

  • dzieci,
  •  osoby w podeszłym wieku,
  •  palacze
  •  osoby, które żyją w ciągłym stresie.

Pomimo, że istnieje lek przeciwko gruźlicy, to rokrocznie umiera około 1000 osób. Właściwa erudycja dotycząca choroby, zwłaszcza jej objawów, przyczynia się do wczesnego wykrycia gruźlicy i zwiększenia szansy na odzyskanie zdrowia.

Należy pamiętać!

Choroba, bez odpowiedniego leczenia jest chorobą śmiertelną, która wciąż przyczynia się do wielu zgonów, nie tylko wśród ubogich osób. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, największy odsetek chorych występuje w Afryce subsaharyjskiej oraz w Indiach i Chinach.

W Polsce wspólnie z Programem Szczepień Ochronnych obligatoryjne są szczepienia BCG wyłącznie niemowląt. Zwalczanie gruźlicy opiera się głównie na wykrywaniu osób, które mogą stanowić źródło zakażenia dla innych osób i wdrożeniu leczenia z zastosowaniem długotrwałej kuracji z użyciem antybiotyków i chemioterapeutyków.

Wczesne wykrycie gruźlicy i jej leczenie zapobiega szerzeniu się zakażenia prątkiem w otoczeniu (rodzina/współpracownicy).

Profilaktyka, diagnostyka i leczenie w ZLO
Zespół Lecznictwa Otwartego zajmuje się profilaktyką (m.in. w formie realizacji ankiet Programu profilaktyki gruźlicy, ale nie tylko), diagnostyką oraz leczeniem gruźlicy i innych chorób układu oddechowego.

Leczenie odbywa się w ramach POZ – w 10 przychodniach ZLO zlokalizowanych we wszystkich dzielnicach Jaworzna oraz w razie konieczności, w ramach specjalistycznej opieki pulmonologicznej. PORADNIA PULMONOLOGICZNA ZLO Leopold ul. Grunwaldzka 235

Rozpoznawanie i leczenie chorób układu oddechowego, m.in. astmy oskrzelowej, gruźlicy, śródmiąższowych chorób płuc. Świadczą usługi w ramach kontraktu z NFZ.

Godziny pracy dostępne na stronie www.zlo-jaworzno.pl

Rejestracja:

  • w poradni
  • telefonicznie 32 616 32 88; 32 616 34 79

Opracowała: mgr Anna Pieczara

Źródło: https://www.who.int/