Uwaga, kleszcze!

30 marca Ogólnopolskim Dniem Świadomości o Kleszczowym Zapaleniu Mózgu.

Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) jest chorobą wirusową, którą możemy się zarazić zaraz po wbiciu się kleszcza w nasz organizm, oraz jedyna, na którą możemy się zaszczepić. Wirus ten bytuje w śliniankach pasożyta, nieleczona choroba może prowadzić do trwałego kalectwa, a nawet śmierci.

Zapoznaj się z ważnymi radami jak uniknąć ugryzienia przez to niebezpieczne zwierzę ssące krew

Usuń kleszcza samodzielnie

Jeżeli zauważysz kleszcza, wkłutego w skórę usuń go jak najszybciej.  Im dłużej kleszcz pozostaje w kontakcie z ludzką krwią, tym większe ryzyko zakażenia.

Ryzyko zakażenia bakterią przenoszoną przez kleszcze pojawia się po 36 godzinach od momentu wkłucia.

Nie czekaj na pomoc lekarską, niepotrzebnie zwiększasz ryzyko zachorowania na choroby wywołane drobnoustrojami przenoszonymi przez te pajęczaki.

W aptekach dostępne są odpowiednie narzędzia do bezpiecznego i skutecznego, samodzielnego usuwania kleszczy. Wszystkie z nich gwarantują bezpieczne uchwycenie kleszcza bliżej skóry i skuteczne wyciągnięcie go.

Po usunięciu kleszcza należy umyć i zdezynfekować skórę w sposób higieniczny (np. wodą utlenioną lub innymi produktami z apteki). Jeśli w trakcie usuwania kleszcza pozostaną duże fragmenty np. główka, należy je usunąć stosując procedurę opisaną w ulotce dołączonej do zakupionego narzędzia. Małe fragmenty kleszcza pozostawione pod skórą podczas usuwania z reguły nie zwiększają ryzyka zakażenia, wówczas wystarczy umycie i dezynfekcja rany.

Według dr Agnieszki Jankowskej-Zduńczyk nieprawidłowe usuwanie kleszczy zwiększa ryzyko zakażenia drobnoustrojami chorobotwórczymi.

Pamiętaj by kleszcza:
 • Nie wyciągać „gołymi” palcami
 • Nie rozgniatać
 • Nie wyciskać
 • Nie wykręcać
 • Nie przypalać
 • Nie smarować tłustymi substancjami lub innymi chemikaliami (np. kosmetykami do ciała, oliwą z oliwek)
 • Nie usuwać igłą.

Usunięcie kleszcza jest zabiegiem higienicznym, nieinwazyjnym, wykonywanym samodzielnie, podobnie jak usunięcie innych pasożytów ze skóry (np. pijawki) lub usunięcie drobnej drzazgi. Po usunięciu kleszcza obserwuj miejsce po wkłuciu, ponieważ niektóre z charakterystycznych objawów zakażenia mogą się pojawiać nawet kilka tygodni po zakażeniu.

Wybierając się na spacer stosuj preparaty odstraszające kleszcze i właściwie ubieraj się w regionach, gdzie duża ilość kleszczy jest nosicielem drobnoustrojów chorobotwórczych, szczególnie w okresach wzmożonych aktywności tych pajęczaków, tj. w maju/czerwcu, oraz wrześniu/październiku.

Należy oczyścić skórę natychmiast po powrocie z łąk , lasów, spacerów z psami itp. Szczególną uwagę należy zwrócić na wrażliwe obszary skóry, takie jak pachy, pachwiny, miejsca intymne i fałdy skórne.Usuń ze skóry wszelkie zanieczyszczenia bezpośrednio po powrocie z łąki, lasu, spaceru z psem itp. Szczególną uwagę zwróć na miejsca ciała, gdzie skóra jest delikatna tj. okolice pach, pachwin, skóra okolic intymnych, fałdy skórne.

Po spacerze należy strzepnąć ubranie , aby usunąć kleszcze, które nie wbiły się w skórę.

Lekarz może być potrzebny w następujących przypadkach:

 • Wystąpiło zaczerwienie i/lub obrzęk, w miejscu wkłucia i/lub wokół niego po całkowitym lub niecałkowitym usunięciu kleszcza (w sytuacjach gdy pozostał duży fragment). Należy przy tym pamiętać, by obserwować miejsce po usunięciu kleszcza, ponieważ niektóre z charakterystycznych objawów zakażenia mogą się pojawiać nawet kilka tygodni po wkłuciu się kleszcza.
 • Wystąpiły nagłe i inne poważne objawy: np. wysoka gorączka, nudności i wymioty, bóle głowy lub objawy neurologiczne.

Każda poradnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej jest wyposażona w odpowiedni sprzęt medyczny, co umożliwia lekarzowi rodzinnemu podjęcie prostych procedur. Jeśli lekarz zadecyduje o konieczności interwencji chirurgicznej, pacjent otrzyma odpowiednie skierowanie na dalsze leczenie.

Zapobiec zachorowaniu możesz poprzez:
 • Zaszczepienie się przeciw wirusowemu zapaleniu mózgu.
 • Szczepienie możliwe jest w każdym wieku,
 • polega na podaniu kilku dawek zgodnie z zaleceniami producentów.
Fachowe informacje znajdziesz na stronie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego

Anna Pieczara

Żródło: https://www.nfz.gov.pl/

https://www.ekokalendarz.pl/