Astmę można skutecznie leczyć

7 maja obchodzimy Światowy Dzień Astmy. Z tej okazji przypominamy wszystkim pacjentom borykającym się z tą chorobą, że pomoc w leczeniu astmy uzyskają w Poradni pulmonologicznej ZLO

Duszności i świszczący oddech
Astma oskrzelowa – nazywana jest też dychawicą – to choroba objawiająca się występowaniem napadów duszności oraz kaszlu. Do głównych objawów dychawicy zaliczamy: świszczący oddech, kaszel, uczucie ucisku w klatce piersiowej oraz duszności. Objawy te są skutkiem nadwrażliwości oskrzeli chorych na różne czynniki – najczęściej alergeny, ale również infekcje wirusowe, wysiłek fizyczny, zimne powietrze, zanieczyszczenia powietrza. Dochodzi wówczas do silnego obkurczenia oskrzeli i produkcji przez nie nadmiaru wydzieliny. Do alergenów najczęściej prowokujących wystąpienie astmy zalicza się: roztocza kurzu domowego, pyłki roślin, grzyby pleśniowe oraz sierść zwierząt.

4 mln chorych w Polsce
W Polsce na astmę cierpi ok 4 mln osób. Choroba może się ujawnić w każdym wieku, jednak najczęściej diagnozuje się ją w wieku szkolnym (jest to tzw. astma alergiczna). Z polskiego badania epidemiologicznego (ECAP) wynika, że w 2017 roku choroba ta występowała u 11 procent dzieci w wieku od 6 do 14 lat i u 10 procent ludzi dorosłych. Niestety przyczyny powstawania astmy nie są do końca znane, specjaliści wskazują najczęściej na reakcję alergiczną, mechanizmy zapalne oraz immunologiczno – alergiczne.

Leczenie = kontrola
Astmy nie można co prawda wyleczyć, jednak można ją skutecznie zaleczyć do tego stopnia, że u zdecydowanej większości chorych (wyjątek stanowią chorzy na tzw. astmę ciężką), może przebiegać praktycznie bezobjawowo. To tzw. astma całkowicie kontrolowana. Leczenie astmy polega na podawaniu leków przeciwzapalnych i rozkurczających oskrzela, które zmniejszają lub ograniczają napady choroby. Najczęściej są to preparaty wziewne. Chorzy powinni unikać także kontaktu z substancjami powodującymi napady. Cierpisz na astmę? Zgłoś się do poradni pulmonologicznej ZLO (ZLO Leopold), która zajmuje się m.in. rozpoznawaniem i leczeniem chorób układu oddechowego, w tym astmy oskrzelowej.