Co warto wiedzieć o tornistrach

Już za kilka dni zakończą się wakacje i milusińscy wyruszą do szkoły. Niektóre z dzieci po raz pierwszy założą na plecy tornistry, rodzice staną przed dylematem, jaki wybrać, aby dziecko czuło się komfortowo i nie cierpiało na schorzenia wywołane złym zakupem.

Nadmierna waga tornistra może powodować nasilenie bólów pleców, ma wpływ na zmniejszenie pojemności płuc, może sprzyjać kształtowaniu nieprawidłowej statyki ciała i w efekcie skrzywieniom kręgosłupa. 

Dziecięcy kręgosłup nie jest przyzwyczajony do dźwigania ciężarów, dlatego zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, zapakowany tornister nie powinien przekraczać 10% wagi ucznia. Oznacza to, że jeśli uczeń waży 30 kg, to plecak z zawartością nie powinien ważyć więcej niż 3 kg. Niektóre plecaki ważą nawet 2 kg bez wsadu, warto więc zwrócić uwagę na ten fakt w sklepie.

  • powinien posiadać ergonomiczną, odpowiednio usztywnioną ściankę przylegającą do pleców, profil ścianki powinien być zbudowany ergonomicznie, aby dawać oparcie na łopatkach oraz lędźwiach,
  • jego ciężar powinien być rozłożony symetrycznie, cięższe rzeczy powinny być umieszczone na dnie, a lżejsze wyżej,
  • tornister powinien mieć równe, szerokie szelki (minimum 4 cm), pokryte antypoślizgowym materiałem oddychającym (siateczka),
  • długość szelek powinna umożliwić swobodne wkładanie i zdejmowanie jednocześnie zapewniając jak najlepsze przyleganie tornistra do pleców,
  • zalecane jest dodatkowe zapięcie spinające szelki z przodu klatki piersiowej,
  • tornister należy nosić obowiązkowo na obu ramionach.

Bardzo istotne jest, aby rodzice kontrolowali zawartość tornistra, bowiem dziecko często bierze ze sobą niepotrzebne rzeczy, zabawki, niewymagane danego dnia podręczniki, pamiętniki czy też kilka butelek z napojami. Warto także podjąć współpracę ze szkołą w celu zorganizowania na jej terenie miejsc, w których uczniowie będą mogli pozostawić część przyborów lub podręczników szkolnych.

Pamiętajmy, że plecak to nie tylko przedmiot służący do przenoszenia przyborów i książek, ale również atrakcyjny gadżet. Rodzice powinni pamiętać jednak przede wszystkim o ochronie zdrowia dziecka, dlatego muszą uważać na panujące mody.

Fatalnym rozwiązaniem są torby na ramię, które nierównomiernie rozkładają ciężar, obciążając tylko jedną część ciała. Złym pomysłem jest także zakup tornistra na kółkach. Ciągnięcie go jedną ręką, podobnie jak w przypadku toreb na ramię, znacznie obciąża jedną część ciała. Dodatkowo w zimie kółka źle sobie radzą na rozmiękłym podłożu lub po prostu śniegu, należy wtedy plecak założyć na plecy, a bywa to niewygodne, w związku z wbudowanym aluminiowym stelażem.