Cyberprzemoc – realne zagrożenie cyfrowego świata
Cyberstalking, cyberbulling, grooming, patostream, flaming… Brzmi obco? A nie powinno, bo to formy (i to tylko cześć) cyberprzemocy, z którymi nasze dzieci mogą stykać się w sieci.
Przybierają one różną formę – nękania, straszenia, szantażowania, ośmieszania. Z cyberprzemocą dzieci i młodzież mogą spotkać się w wirtualnym świecie niemal wszędzie – w serwisach społecznościowych, blogach, czatach, w komunikatorach itp. Co więcej, sprawcami cyberprzemocy często nie są przypadkowi, anonimowi internauci – a inne dzieci, koledzy z klasy, z podwórka. Jak bezpiecznie korzystać z internetu? Czy twoje dziecko może być ofiarą cyberprzemocy, a może jej sprawcą – jak to sprawdzić? Jakie skutki (fizyczne i psychiczne) rodzi cyberprzemoc? Czy jesteśmy wobec niej bezsilni? I, co najważniejsze, czy nasze dzieci – pokolenie internetu, tzw. internetowi tubylcy – wiedzą jak sobie z nią radzić i gdzie szukać pomocy? Jaworzno mówi stop cyberprzemocy. Ty też możesz ją zatrzymać.
Zapraszamy do odsłuchania webinarium: webinarium cyberprzemoc oraz zapoznania się z prezentacją: prezentacja_webinarium_cyberprzemoc .
Webinarium „Wpływ różnych form cyberprzemocy na zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży”, prowadzone przez terapeutę środowiskowego Michalinę Bębenek, było trzecim z cyklu webinarium poświęconym problemom rozwojowym dzieci i młodzieży, zorganizowanym przez ZLO – Poradnię psychologiczną dla dzieci i młodzieży Azymut. Zgromadziło (jak i poprzednie) znakomitą ilość uczestników – blisko 230 osób i zostało bardzo wysoko ocenione (ponad 95 proc. użytkowników oceniło je jako bardzo dobre pod kątem merytorycznym i organizacyjnym). Przed nami jeszcze dwa webinaria: „Psychologiczne aspekty nadwagi i otyłości” – środa, 20 października, godz. 17.00 oraz „Rola rodziców i opiekunów w procesie kształtowania właściwych postaw zdrowotnych” – kolejna środa, 27 października, również godz. 17.00. Zapraszamy do udziału w nich. Zgłoszenia przyjmujemy mailowo: michalina.bebenek@zlo.jaw.pl oraz telefonicznie: 698 202 101 oraz 32 616 40 63.