Czyste ręce – zdrowe ciało

Higiena rąk to najprostsza a zarazem najbardziej efektywna metoda walki z zakażeniami. Warto o tym pamiętać, szczególnie w czasie odnotowywanej obecnie olbrzymiej zachorowalności na wirusowe zapalenie wątroby typu A w woj. śląskim, zwane potocznie żółtaczką pokarmową lub chorobą brudnych rąk. 

Tylko w dwóch pierwszych tygodniach tego roku w woj. śląskim odnotowano 15 nowych zakażeń wirusowym zapalenie wątroby typu A, w tym dwa w Jaworznie. Dla porównania w całym roku 2016 odnotowano jedynie trzy przypadki, w 2015 – siedem, a w 2014 – dziewięć. Tak rozpoczęty rok może być niestety zapowiedzią powtórki z roku ubiegłego – kiedy to odnotowano w woj. śląskim 545 przypadków zakażeń , a w całej Polsce aż 3072 (w 2016 roku było ich 35).

Obok szczepionki, najlepszą i naproszą metodą ustrzeżenia się przez żółtaczką pokarmową  pozostaje częste mycie rąk, które równocześnie może nas ustrzec również przed wieloma innymi wirusami i bakteriami. Każdy człowiek, zdrowy czy chory, jest źródłem drobnoustrojów. Florę fizjologiczna mamy na skórze, błonach śluzowych, w przewodzie pokarmowym. Codziennie każdy z nas z wydychanym powietrzem, potem i złuszczającym się naskórkiem, uwalnia do środowiska miliony bakterii, wirusów i grzybów. Każdy  z nas może też być źródłem drobnoustrojów chorobotwórczych, które są przenoszone najczęściej za pośrednictwem rąk. Drobnoustroje takie trzymują się na skórze rąk kilka godzin i, jeśli pacjent nie pozbędzie się ich przez mycie rąk wodą i mydłem, może w tym czasie zarazić sam siebie, lub inne osoby, z którymi ma kontakt.

Mycie rąk wodą i mydłem jest konieczne zawsze po skorzystaniu z toalety. Warto przy tym, już po umyciu rąk, stosując metodę ograniczonego zaufania, starać się nie dotykać w trakcie wychodzenia z toalety żadnych przedmiotów (klamek, dozowników itp.). Ręce należy także myć przed przygotowaniem posiłków, po kontakcie z chorymi lub płynami ustrojowymi i w najbliższym otoczeniu chorego oraz w każdej innej sytuacji, gdy ręce, lub otoczenie, w którym się znajdujemy, są widocznie zabrudzone.

Specjaliści przestrzegają równocześnie, że nie należy przesadnie czyścić rak, dlatego nie zaleca się stosowania szczotek ani nadużywania preparatów alkoholowych, ze względu na ryzyko podrażnienia i uszkodzenia naskórka, które w efekcie zwiększa ryzyko przedostania się drobnoustrojów do organizmu. Zalecany sposób higieny rąk obejmuje mycie wodą i mydłem przez 40-60 sekund, według specjalnej techniki (przedstawionej na załączonej grafice). Po umyciu rąk należy je dokładnie osuszyć ręcznikiem jednorazowym, który po użyciu należy wyrzucić do kosza.

Zachorowania za WZW A w województwie śląskim w latach 2012-2018

Dane Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektoratu Sanitarnego (dane za 2018 rok do 15 stycznia).

Lata 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
Ogółem 16 4 9 7 3 545 37

 

Więcej na temat wirusowego zapalenia wątroby typu A, zakażeń, objawów, czynników ryzyka i zapobieganiu zachorowaniu przeczytasz tu:  https://zlo-jaworzno.pl/uwaga-na-zoltaczke/