Ginekologia w ZLO: nie tylko USG
Każda kobieta powinna raz w roku pojawić się na kontrolnej wizycie ginekologicznej. Konsultacja taka pozwala nie tylko sprawdzić swoje zdrowie, ale i w razie konieczności na szybkie podjęcie leczenia. Dzięki dobrze wyposażonym gabinetom ZLO oferuje pacjentkom szeroki wachlarz badań i zabiegów, które pozwalają m.in. na uniknięcie zbędnych hospitalizacji.
ZLO oferuje pacjentkom rozbudowaną pełnoprofilową opiekę ginekologiczną, obejmującą świadczenia lekarskie (m.in. konsultacje specjalistyczne, badania, zabiegi, prowadzenie ciąży, skierowania szpitalne) oraz położnych (m.in. w zakresie edukacji związanej z dojrzewaniem, edukacji przed i poprodowej, antykoncepcji, samokontroli piersi). Poradnia ginekologiczna ZLO działa w trzech lokalizacjach: ZLO Podłęże, Podwale oraz Szczakowa.
– Pacjentki powinny pojawiać się u ginekologa przynajmniej raz w roku. Podczas takiej wizyty przeprowadzam z pacjentką rozmowę edukacyjną, wykonuję badanie ginekologiczne z pobieraniem materiału do badania cytologicznego oraz wykonuję badanie USG.
Wizycie kontrolnej towarzyszy również badanie USG piersi, diagnostyka ginekologiczna powinna być nierozerwalnie połączona z diagnostyką piersi – mówi pracujący w Poradni ginekologicznej ZLO Szczakowa Sławomir Szczurak, lekarz specjalista położnictwa i ginekologii.
Konsultacje, badania, zabiegi
W Szczakowej, po przeprowadzonym w tym roku generalnym remoncie, działa drugi, obok wcześniej funkcjonującego, gabinet ginekologiczny wyposażony m.in. w nowy fotel ginekologiczny, aparat USG, elektrokardiograf, aparat do kriochirurgii oraz kolposkop, czyli nowoczesny, specjalistyczny mikroskop ginekologiczny, który znacznie poprawia możliwości diagnostyczne i ułatwia ew. leczenie.
W ramach poradni ginekologicznej, w osobnym gabinecie, przeprowadzane są też badania aparatem KTG (detektor tętna płodu) służącym do monitorowania ciąży.
– W poradni wykonujemy zabiegi rekomendowane i stosowane w ramach specjalistycznego lecznictwa ambulatoryjnego. W tym celu poradnia została wyposażona w odpowiedni sprzęt , m.in. w kolposkop, który pozwala zweryfikować niepełne lub nieprawidłowe wyniki cytologiczne. Badanie to wykonujemy, m.in. przy podejrzeniu dysplazji, lub przed wykonaniem celowanej biopsji tarczy szyjki macicy – informuje ginekolog Sławomir Szczurak.
Kolposkopia to bardzo ważne, bezbolesne, dodatkowe badanie, które pozwala niejednokrotnie zminimalizować zakres zabiegów diagnostycznych wykonywanych na szyjce macicy.
Leczenie, które pozwala uniknąć hospitalizacji
– Niejednokrotnie z procedurą pobrania materiału z kanału szyjki macicy związana jest biopsja endometrium. Zabieg wykonywany jest za pomocą specjalistycznego, jednorazowego sprzętu i pozwala m.in. zdiagnozować zaburzenia miesiączkowania, plamienia międzymiesiączkowe, rozrosty endometrium itp. Wykonanie zabiegu jest bezbolesne i pozwala na bezpieczną kwalifikację pacjentek do długoterminowego leczenia hormonalnego – informuje ginekolog.
W poradni wykonywanych jest także wiele innych drobnych zabiegów jak założenie i wyjęcie wkładki, usuwanie szwów oraz usunięcie zmian poprzez kriochirurgię lub elektrokoagulację, które również często poprzedzane są badaniem poprzez kolposkop.
Kiedy przyjść do ginekologa?
Oprócz planowanych, corocznych wizyt kontrolnych, do ginekologa należy zgłosić się zawsze kiedy zaobserwujemy nieprawidłowe krwawienia, plamienia, upławy, infekcje – zwłaszcza nawracające, zatrzymanie miesiączki, bóle narządu rodnego, a także dolegliwości związane z piersiami jak bolesność – zwłaszcza w okresie pomiesiączkowym, lub gdy wyczujemy zmiany podczas samokontroli piersi.