Grypa czy przeziębienie?

Przypominamy, że późną jesienią i zimą jesteśmy bardziej narażeni na przeziębienie i grypę. Jak je rozpoznać – odróżnić i leczyć?

Grypa
Kiedy zachorujemy na grypę trzeba działać jak najszybciej. Choroba rozpoczyna się zazwyczaj od nagłej gorączki (organizm poprzez podniesienie temperatury walczy z wirusem), dreszczy, bólu głowy i mięśni. Grypie towarzyszy również uczucie osłabienia, rozbicia i ogólne złe samopoczucie. Ze strony układu oddechowego pojawia się czasem ból gardła, suchy kaszel. Bardzo rzadko grypie towarzyszy katar. Niekiedy, szczególnie u dzieci, może wystąpić biegunka, nudności i wymioty. Najczęściej grypa mija samoistnie po około trzech-siedmiu dniach, ale u niektórych pacjentów złe samopoczucie może trwać nawet do dwóch tygodni. U większości chorych na grypę wystarcza leczenie – neutralizowanie samych objawów, konsultacji lekarskiej wymaga gorączka powyżej 38 stopni C, utrzymująca się  3-4 dni, szczególnie jeśli nie ustępuje po zażyciu leków przeciwgorączkowych. To dlatego, że grypa jest chorobą, na którą niestety nie ma w pełni skutecznego leku. Najpopularniejsze pozostają w tym celu środki przeciwgorączkowe – paracetamol i ibuprofen, które w przypadku grypy najlepiej stosować naprzemiennie (zaczynając od ibuprofenu). W przypadku silnych i męczących objawów jak bóle mięśni czy rozbicie, można sięgnąć po środki o poszerzonym składzie, które  łączą substancje lecznicze, np. ibuprofen oraz pseudoefedrynę. Dzięki temu uzyskujemy działanie przeciwgorączkowe, przeciwbólowe i przeciwzapalne z działaniem obkurczającym naczynia krwionośne – w jednej tabletce. Trzeba jednak pamiętać, że specyfiki te można zażywać tylko przez krótki czas i należy dokładnie zapoznać się z ich składem, aby nie przyjmować równocześnie tych samych substancji  z kilku źródeł, znacząco przekraczając tym samym ich dopuszczalną dobową dawkę. Lekarze zgodnie oceniają, że żaden lek przeciw objawom grypy nie zadziała tak dobrze jak świadome i odpowiedzialne domowe leczenie. Grypę trzeba wyleżeć, dlatego najczęstsze zalecenia lekarskie to odpoczynek w łóżku, dużo snu, spożywanie dużej ilości płynów, w razie potrzeby  przyjmowanie leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych, a w przypadku kaszlu łyżka miodu przed snem, ewentualnie leki przeciwkaszlowe.

Przeziębienie
Przeziębienie ma zazwyczaj łagodniejszy przebieg niż grypa, nie wolno go jednak lekceważyć, ponieważ zignorowane może doprowadzić np. do zakażenia bakteryjnego. Przeziębieniu – w przeciwieństwie do grypy praktycznie zawsze towarzyszy katar. Najlepiej je wypocić, ponieważ podwyższając temperaturę ciała, hamujemy mnożenie się wirusów. Najprostszym sposobem na rozgrzanie jest gorąca herbata z sokiem malinowym, miodem i cytryną albo imbirem oraz gorącą kąpiel. Podczas przeziębienia należy też pić jak najwięcej płynów, a dolegliwości, jeśli są bardzo uciążliwe, podobnie jak przy grypie, łagodzić różnymi środkami (ból głowy i gorączkę – lekami przeciwbólowymi i przeciwgorączkowymi; katar – inhalacjami, płukaniem zatok, wodą morską lub środkami donosowymi, ból gardła – płukankami lub pastylkami do ssania). Bezwzględnie należy przy tym przestrzegać zasad ich przyjmowania

.