Jak robić zakupy w czasie epidemii.
JAK ZACHOWAĆ SIĘ NA ZAKUPACH I CZEGO WYMAGAĆ OD SPRZEDAJĄCYCH – CO RADZI GŁÓWNY INSPEKTOR SANITARNY.
Targowiska i bazary są specyficznymi miejscami obrotu żywnością. Aktualna sytuacja powinna być motywacją dla branży spożywczej, aby jeszcze skrupulatniej przestrzegać wymagań sanitarnych i higienicznych na każdym etapie łańcucha żywnościowego. Przestrzeganie zasad w celu zapobiegania zakażeniom koronawirusem dotyczy również konsumentów, czyli nas robiących zakupy w dyskontach, na bazarach czy targowiskach.
O czym należy pamiętać i czego wymagać od siebie i sprzedających?
- Stosowania właściwej higieny rąk zarówno przez sprzedających jak i klientów. Pamiętajmy, że robiąc zakupy dotykamy różnych opakowań, klamek, uchwytów wózków, pieniędzy i innych przedmiotów, w związku z powyższym po powrocie z zakupów pierwszą czynnością, jaką powinniśmy wykonać to umyć i zdezynfekować ręce. Nawet jeżeli zakupy robimy w rękawiczkach to po ich zdjęciu obowiązuje nas higiena rąk. Sama czynność zdejmowania zanieczyszczonych rękawiczek może być przyczyną skażenia skóry rąk drobnoustrojami.
- Ponadto wszyskie opakowania towarów powinniśmy przed schowaniem do szafek lub lodówki umyć wodą z detergentem.
- Produkty do obróbki należy przed przetworzeniem dokładnie umyć pod bieżącą wodą.
- Pieczywo i wyroby ciastkarskie bezwlędnie pakujmy do opakowania w rękawiczkach jednorazowych, które powinny być dostępne na każdym takim stanowisku asortymentowym. Niezapominajmy zamykać szaf z pieczywem po pobraniu towaru.
- Ograniczmy również korzystanie z telefonów podczas zakupów, a jeżeli z nich korzystamy to po powrocie do domu przed dezynfekcją rąk zdezynfekujmy telefon, przecierając go ręcznikiem jednorazowym nasączonym preparatem do dezynfekcji rąk.
- Zapewnienia higieny kaszlu i oddychania – podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką, jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce, używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%).
- Nie obawiajmy się zwracać uwagi sprzedawcom i klientom, aby nie kasłali i nie kichali w naszym kierunku ani na produkty spożywcze.
- Stosowania zasad bezpieczeństwa żywności – sprzedawca musi zapewnić właściwe warunki przechowywania produktów, etykiety produktów zawierają wskazówki w jakiej temperaturze należy je przechowywać, co ma kluczowe znaczenie w przypadku żywności nietrwałej mikrobiologicznie (jak np. produkty i wyroby mięsne, mleko, jogurty i inne produkty mleczne, sałatki, kiełki, soki jednodniowe etc.)
- Weryfikowania terminów przydatności do spożycia – ma to szczególne znaczenie w przypadku ww. produktów nietrwałych mikrobiologicznie. Nie wolno oferować (np. przy kasie, na ladzie), bez zapewnienia warunków chłodniczych produktów o krótkim terminie przydatności do spożycia, które powinny być przechowywane w lodówce.
- Ograniczania bliskich kontaktów z każdą osobą, która ma objawy chorobowe ze strony układu oddechowego. Nie wolno dopuszczać do kontaktu z surowcem lub produktem osób, które mają objawy zakażenia dróg oddechowych, nawet łagodny kaszel albo gorączkę.
- W przypadku nieprzestrzegania tych zasad nie obawiaj się zwracać uwagi sprzedawcom i klientowi.
- Zachowania bezpiecznej odległość klient-klient, klient-sprzedawca, sprzedawca-sprzedawca (min. 1,5 metra).
- Dotyczy to zarówno osób w sklepikach i sklepach jak również na terenie całego targowiska, gdzie nie powinno się znajdować zbyt wiele osób.
- Osoby, które oczekują na swoją kolej po zakupy również powinny zachować dystans 1,5m.
- W sklepach i sklepikach należy zachować ten odstęp między klientami, jak również od osób sprzedających.
- 7. W miarę możliwości korzystania z płatności bezgotówkowych, gdyż nośnikiem wirusa oprócz rąk są także pieniądze.
UWAGA!
Osoby wykazujące wszelkie objawy chorobowe nie mogą pracować przy obrocie/produkcji żywności! Klient ma prawo zgłosić taką uwagę do kierownika sklepu w każdym przypadku, kiedy zaobserwuje, że sprzedawca manifestuje objawy grypopodobne
Zachęcamy także do zapoznania się z opublikowanymi przez Głównego Inspektora Sanitarnego informacją w sprawie wyrobów piekarniczymi dostępnego pod linkiem:
https://gis.gov.pl/aktualnosci/informacja-glownego-inspektora-sanitarnego-w-sprawie-wyrobow-piekarniczych/ postępowanie z pieczywem