Kleszcze i komary w natarciu

 

KLESZCZE POWAŻNE ZAGROŻENIE DLA NASZEGO ZDROWIA – wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego

Miejsca występowania kleszczy

Do spotkania z kleszczem najczęściej dochodzi w miejscach porośniętych trawą lub krzewami. Zarośla stanowią bowiem idealne miejsce oczekiwania na swoją „ofiarę”. Spacerując po lesie, łące lub parku czy wypoczywając na rzeką albo jeziorem jesteśmy narażeni na spotkanie kleszcza.

Jak chronić się przed kleszczami?

Kleszcze dostają się na nasze ubranie lub skórę bezpośrednio z roślin. Przechodząc przez zarośla możemy zebrać kleszcza z liścia lub źdźbła trawy, dlatego istotne jest właściwe ubranie. Wybierając jasną odzież szybciej i łatwiej dostrzeżesz kleszcza natomiast zakładając bluzę z długim rękawem lub kurtkę, długie spodnie, zakryte buty oraz kapelusz lub czapkę utrudnisz pasożytom dostęp do skóry. Dodatkowym zabezpieczeniem są środki odstraszające kleszcze. Stosuj je jednak ostrożnie, zgodnie z zaleceniami producenta umieszczonymi na opakowaniu. Po powrocie dokładnie obejrzyj skórę (także w zagłębieniach ciała, np. za uszami czy w zgięciach kolan), ugryzienie kleszcza jest bezbolesne i nieproszony gość może pozostać niezauważony na naszym ciele nawet przez kilka dni. Pomocne w pozbyciu się kleszczy jest również wyczesanie włosów i umycie całego ciała.

Kleszcze groźne dla zdrowia

Choroby przenoszone przez kleszcze są ważnym i narastającym problemem epidemiologicznym i klinicznym na świecie i w Polsce. Do zachorowań najczęściej rozpoznawanych w Polsce należą borelioza oraz kleszczowe zapalenie mózgu.

Zakażenie boreliozą w pierwszej fazie przebiega bezobjawowo. Widoczne objawy w postaci okrągłego lub owalnego rumienia o czerwonym zabarwieniu mogą pojawić się w ciągu kilku tygodni od ugryzienia. Objawy te są niebolesne, zmieniające się wraz z upływem czasu aż do całkowitego zniknięcia. Zakażeniu towarzyszyć mogą również objawy grypopodobne oraz senność czy zaburzenia równowagi.

Każde podejrzenie zakażenia należy skonsultować z lekarzem. Boreliozę leczy się terapią antybiotykową wyłącznie pod kontrolą specjalisty. Jeżeli u chorego nie występuje typowy rumień wędrujący rozpoznanie boreliozy wykonuje się poprzez badanie krwi. Kleszczowe zapalenie mózgu może przebiegać bezobjawowo, łagodnie lub ciężko prowadząc do kalectwa, a nawet śmierci. Objawy kleszczowego zapalenia mózgu występują dwuetapowo: w pierwszych tygodniach od ugryzienia mogą pojawić się objawy przypominające grypę (gorączka, bóle mięśni). Po kilku dniach od ustąpienia pierwszych symptomów dolegliwości wracają, dodatkowo towarzyszyć im mogą jeszcze inne tj. nudności, utrata przytomności czy zespół zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Zabezpieczeniem przed kleszczowym zapaleniem mózgu jest szczepienie, które uodparnia nasz organizm na tę chorobę. Warto je wykonać zimą lub wczesną wiosną, przed pierwszym wzrostem aktywności kleszczy

Czy wiesz, że kleszcza można zbadać?

Badanie klesza wykonuje się w celu identyfikacji, czy pajęczak, który nas ukąsił był zakażony drobnoustrojem wywołującym u człowieka boleriozę. Jeżeli chcesz zbadać kleszcza, który Cię ukąsił postępuj w następujący sposób:

1. Kleszcz oddany do badania powinien być w całości.

2. Zabezpiecz pajęczaka w płatki kosmetyczne lub ręcznik papierowy i zapakuj do pojemnika np. zakupionego w aptece, który jest przeznaczony na badanie moczu.

3. Dostarcz kleszcza do punktu pobrań ZLO Sp. z o.o. znajdującego się w każdej przychodni w godzinach pracy punktu pobrań i maksymalnie do 48h od usunięcia.

4. Do czasu przekazania kleszcza do badania przechowuj go w chłodzie (ok. 4ºC).

5. W przypadku kiedy przekazanie kleszcza jest możliwe po upływie wymaganego czasu (powyżej 48h od pobrania), przechowuj pajęczaka w zamrożeniu w – 20ºC.

6. Wynik badania można odebrać w placówkach ZLO Sp. z o.o. , w których oddano kleszcza do badania lub na stronie internetowej Diagnostyki „wyniki online” po 7 dniach roboczych od oddania materiału do badania.

UWAGA: badanie niestety nie jest refundowane przez NFZ – koszty pokrywa pacjent.

Informację o kosztach badania można uzyskać w punktach poboru materiału do badań w placówkach ZLO Sp. Z o.o. lub na stronie internetowej

zlo-jaworzno.pl/poradnie/diagnostyka – laboratoryjna

KOMARY W POLSCE – ryzyko zdrowotne, informacja Głównego Inspektora Sanitarnego

Polska jest krajem, w którym występuje klimat umiarkowany przejściowy. Warunki panujące w tym klimacie (amplituda temperatur oraz wilgotność) są niewystarczające do rozwoju innych gatunków tych owadów, które występują w innych rejonach świata (np. w Afryce, Azji, Ameryce) i tam są przyczyną wielu groźnych dla człowieka chorób zakaźnych (np. malarii, żółtej gorączki, gorączki Denga itp.). W obecnej, powodziowej sytuacji Polski, z całą pewnością ogromne rozlewiska wód rzecznych będą podlegały długiemu opadaniu, a jako woda stojąca, będą stanowiły miejsca namnażania się komarów. Do rozwoju komarów potrzebna jest bowiem woda.

Mimo tego, obecnie nie ma w Polsce ryzyka zakażenia się żadną groźną chorobą zakaźną przenoszoną przez komary regularnie występujące na naszym terytorium, nawet jeśli ich ilość będzie zwielokrotniona w warunkach np. podtopień.

Badania pokazują, że 2 % komarów transportuje krętki boreliozy. Mało kto zwraca uwagę na bąble po ich ugryzieniu. Powinniśmy jednak obserwować te miejsca pod kątem tych samych objawów, jakie mogą pojawić się po ugryzieniu kleszcza.

Pomimo braku zagrożenia wystąpienia choroby zakaźnej przenoszonej przez komary w Polsce, duże skupiska tych owadów mogą stanowić uciążliwość dla ludzi oraz zwierząt z terenów zalewowych. Dlatego też zaleca się następujące metody ochrony przed komarami:

1. Unikanie przebywania na zewnątrz pomieszczeń w porach największej aktywności komarów (poranek i wieczór).

2. Stosowanie ubrań z długimi rękawami i nogawkami.


3. Stosowanie mechanicznych barier w oknach i drzwiach (siatki na owady lub moskitiery), które będą uniemożliwiać przedostawanie się owadów do domów przez otwarte okna i drzwi.


4. Stosowanie dostępnych w sklepach preparatów odstraszających komary.

Środki te dostępne są w różnych postaciach:

  • repelenty do stosowania bezpośrednio na ubranie lub skórę – w postaci sprayu, płynu, mleczka, kremu, żelu lub chusteczek,

  • elektrofumigator – urządzenie przeznaczone do pomieszczeń; umieszcza się je w gniazdku elektrycznym, do urządzenia podłącza się bądź zbiorniczki z płynem lub płytki nasączone środkiem komarobójczym, parowanie substancji (płynnej lub z płytek) zapewnia ochronę przez komarami,

  • spirale, pałeczki – przeznaczone do użytku na zewnątrz; materiał nasączony jest środkiem komarobójczym, który żarząc się działa odstraszająco,

  • lampa owadobójcza – może być stosowana zarówno w pomieszczeniach jak i na zewnątrz, również w niewielkich pomieszczeniach gospodarskich, zastosowane tu nieszkodliwe dla ludzi i zwierząt promieniowanie UV oraz specjalna siatka rażąca działają bójczo.

Zasady postępowania przy stosowaniu środków odstraszających komary

  • Pryskaj „z głową”! Odstraszając komary, czy inne gryzące owady, nie zapominaj o swoim zdrowiu!

  • Produkty biobójcze, które używamy w lecie: na spacerze, podczas grilla, na wakacjach, używane w nieprawidłowy sposób, albo kupowane u nierzetelnych sprzedawców mogą nie tylko zadziałać nieprawidłowo, ale także spowodować zagrożenie dla zdrowia.

  • Nie pryskaj więcej, niż zaleca producent i sprawdź, czy któryś ze składników Cię nie uczula. Po powrocie do domu nie potrzebujesz już odstraszać owadów: dokładnie umyj miejsca, gdzie się popryskałeś oraz ręce

  • Kupując takie produkty, zwane repelentami, zwracaj uwagę, czy produkt posiada pozwolenie na obrót – a zatem czy jest przebadany, bezpieczny i skuteczny.
    Brak pozwolenia = potencjalne niebezpieczeństwo.

  • Pozwolenie znaleźć można na etykiecie produktu, ale także w urzędowym wykazie. Na opakowaniu powinny być wszelkie instrukcje stosowania, środki ostrożności, czas skutecznego działania i datę ważności.