Niedoczynność tarczycy: Pacjenci pod szczególnym nadzorem ZLO

Niedoczynność tarczycy to dolegliwość, która dotyka głównie kobiety. Ta zazwyczaj przewlekła choroba wymaga stałego monitorowania i leczenia, ponieważ może prowadzić do chorób serca i układu krążenia, niepłodności, a nawet zagrażać życiu. Dlatego pacjenci z niedoczynnością tarczycy znajdują się pod szczególnym nadzorem ZLO.

Skąd się bierze niedoczynność tarczycy?
Niedoczynność tarczycy wiąże się z niedoborem hormonów tarczycy. Przyczyny niedoczynności mogą być bardzo różne (np. autoimmunologiczne, związane ze stanami zapalnymi tarczycy, na skutek przyjmowania wybranych leków, a nawet w wyniku mechanicznego uszkodzenia gruczołu). Choroba może też być wrodzona, lub nabyta. Ze względu na objawy specjaliści dzielą niedoczynność tarczycy na kliniczną (czyli z wyraźnymi objawami) oraz subkliniczną – utajoną (dającą objawy bardzo skąpe). Z niedoczynnością tarczycy borykają się głównie kobiety, które zapadają na tę chorobę kilka razy częściej niż mężczyźni. Najwięcej przypadków niedoczynności tarczycy odnotowuje się w wieku okołomenopauzalnym, ale choroba występować może też wcześniej – szczególnie podczas dojrzewania i ciąży. Specjaliści szacują, że niedoczynność tarczycy dotyka ok 7 proc. kobiet i ok 1 proc. mężczyzn powyżej 60. roku życia.

Marznięcie, szorstka skóra i nie tylko…
Objawy niedoczynności tarczycy, podobnie jak jej przyczyny, są różnorodne (szczególnie w przypadku postaci subklinicznej). Naszą czujność powinny wzbudzić pojawienie się objawów takich jak sucha, szorstka skóra (szczególnie na łokciach) i włosy, łamliwe paznokcie, ciągłe uczucie zimna i przewlekłe zmęczenie. Niedoczynności tarczycy towarzyszy także zazwyczaj przyrost wagi, bóle mięśni i stawów, zaparcia oraz bolesne miesiączki. Na tym lista objawów się nie kończy. Jako że tarczyca współodpowiada m.in. za pracę układu nerwowego oraz układu krążenia, pacjenci z niedoczynnością tarczycy często obserwują także u siebie zwolnienie rytmu serca, opuchliznę twarzy i szyi, męczliwość, senność, pogorszenie nastroju, pamięci i koncentracji, zmniejszenie libido oraz  trudności z utrzymaniem ciąży.

Badaj i lecz
Niestety, nieleczona niedoczynność tarczycy może prowadzić do chorób serca i układu krążenia, niepłodności, a w skrajnych przypadkach nawet do stanów bezpośrednio zagrażających życiu. Dlatego pacjenci ze zdiagnozowaną niedoczynnością tarczycy powinni znajdować się pod stałą opieką lekarską. Taką opiekę gwarantuje ZLO, gdzie pacjenci z niedoczynnością tarczycy objęci są programem „Pod szczególnym nadzorem ZLO”. Podstawowa diagnostyka niedoczynności tarczycy polega na badaniu poziomu hormonów, tarczycy tj. TSH i FT4. Pomocne w diagnostyce jest także badanie USG tarczycy. ZLO  wdraża program, zgodnie z którym zaleca się, aby oba te badania przeprowadzane były cyklicznie co 12 miesięcy i towarzyszyła im wizyta kontrolna. W przypadku niedoczynności tarczycy ważną rolę odgrywa także dieta oparta o produkty bogate w biało (chude mięsa i nabiał), produkty morskie bogate w naturalny jod (ryby i owoce morza) oraz duże ilości wody mineralnej. Ponieważ  niedoczynności tarczycy towarzyszy zazwyczaj przyrost wagi (pomimo niezwiększonego apetytu) równie istotna jest aktywność fizyczna, szczególnie ta długotrwała, ale umiarkowana jak marsze czy pływanie.

  ***

O programie Pacjenci pod szczególnym nadzorem ZLO

Wśród wielu realizowanych obecnie programów zdrowotnych, ZLO skupia się nie tylko na profilaktyce pacjentów zdrowych, ale i na leczeniu pacjentów , którzy  cierpią  na często występujące choroby przewlekłe jak: cukrzyca, otyłość, POChP, astma oskrzelowa, niedoczynność tarczycy, dna moczanowa, niewydolność krążenia, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, przewlekła niewydolność nerek. Są to schorzenia wymagające szczególnej opieki ze strony lekarskiej i/lub pielęgniarskiej. Takich pacjentów jest wielu, dlatego ZLO wdrożył i realizuje program opieki dyspanseryjnej, której celem jest objęcie opieką pacjentów z najczęściej występującymi schorzeniami przewlekłymi, monitorowanie stanu ich zdrowia, zapobieganie konsekwencjom choroby poprzez jej wczesne wykrycie i leczenie oraz zahamowanie jej postępu, w tym ograniczenie powikłań i zmniejszenie liczby ewentualnych hospitalizacji. Program uwzględnia rodzaje badań/interwencji, częstotliwość ich wykonywania w określonych grupach, częstotliwość wizyt pacjenta, sposób jego powiadamiania lub zapraszania na wizytę lekarską i/lub badania. Program oparty jest na aktualnych wytycznych postępowania medycznego. Pacjent zostaje zakwalifikowany do objęcia opieką w ramach grupy dyspanseryjnej w momencie rozpoznania przez lekarza choroby przewlekłej. ZLO oferuje takiemu pacjentowi  nie tylko pełną opiekę lekarską, ale i specjalistyczne badania laboratoryjne, obrazowe i inne z określoną w ramach programu częstotliwością, w oparciu o zalecenia lekarza prowadzącego

Cierpisz na chorobę przewlekłą objętą programem ZLO?

Porozmawiaj o niej ze swoim lekarzem rodzinnym lub specjalistą, pod którego opieką się znajdujesz.

Śledź profil ZLO na facebooku oraz stronę www.zlo-jaworzno.pl, na których publikowane będą materiały związane z diagnostyką, profilaktyką i leczeniem pacjentów znajdujących się „pod szczególnym nadzorem ZLO”.