Nowoczesny, wielozadaniowy aparat USG

Od października Zespół Lecznictwa Otwartego w Jaworznie dysponuje nowym aparatem ultrasonograficznym. To ultrasonograf o uniwersalnym zastosowaniu, a dzięki jego ergonomicznej budowie możliwa jest płynna i łatwiejsza niż kiedykolwiek diagnostyka. 

Dzięki zakupowi tego nowoczesnego aparatu obecnie w przychodni ZLO Leopold możliwe jest wykonywanie badań docelowo dla prawie wszystkich lekarzy specjalistów. Model ten wyposażony jest w najnowocześniejsze oprogramowanie do badań jamy brzusznej, ginekologii i położnictwa, kardiologii, małych narządów, urologii czy ortopedii – mówi Krzysztof Pietranek, specjalista z dziedziny radiodiagnostyki. – Szeroki zestaw głowic i wachlarz dodatkowych funkcji w znacznym stopniu poprawiających jakość obrazowania umożliwia badanie bardzo drobnych zmian, co do tej pory nie było możliwe w diagnostyce USG i uniemożliwiało zdiagnozowanie pacjenta za pomocą tej metody.

Aparat z powodzeniem może być stosowany w wielu specjalizacjach lekarskich. W kardiologii umożliwia dokładne diagnozowanie serca. Posiada m.in. oprogramowanie do analizy całościowej i lokalnej kurczliwości mięśnia sercowego, umożliwia diagnostykę lewej komory z użyciem środka kontrastowego  oraz  badanie funkcjonowania zastawek z programami automatycznie obliczającymi parametry pracy. Urządzenie znajduje także zastosowanie w ginekologii, pozwalając na dokładne obrazowanie płodu z możliwością otrzymania obrazów 3D i 4D , obrazowanie wielowymiarowe serca płodu, dokładne badania układów rodnych oraz nowoczesne metody obrazowania i diagnozowania zmian guzkowych np. w piersiach. Sprzęt sprawdza się także w ortopedii obrazując, nawet najdrobniejsze,  niedostępne  w wielu innych aparatach USG, struktury stawowe. Aparat cechują znaczne możliwości badań czynnościowych określających funkcjonowanie poszczególnych mięśni, ścięgien i umożliwiających prawidłową diagnozę niemożliwą często do postawienia w badaniach statycznych np. w tomografii komputerowej. Z nowoczesnej diagnostyki USG korzystać mogą również m.in. neurolodzy i  chirurdzy. – Umożliwia on ocenę funkcjonowania układu krwionośnego z dokładnym zbadaniem naczyń tętniczych i żylnych, np. zespoły zakrzepowe, niewydolnościowe itp. Co więcej, dzięki nowym technologiom, możliwe jest między innymi diagnozowanie struktur głęboko położonych co ma bardzo duże znaczenie między innymi u osób otyłych. Obecnie trudno znaleźć aparat o podobnej jakości w obrazowaniu i zaawansowaniu technicznym służący mieszkańcom Jaworzna – podsumowuje  lek. Krzysztof Pietranek.