5 marca – Ogólnopolski Dzień Dentysty

5 marca przypada Ogólnopolski Dzień Dentysty. Celem obchodów tego dnia jest nie tylko docenienie i uhonorowanie pracy lekarzy stomatologów, ale też podkreślenie potrzeby leczenia jamy ustnej i dbania o zdrowy, piękny uśmiech, który przez długie lata jest wizytówką człowieka.

Dane dotyczące higieny jamy ustnej są bardzo niepokojące. Aż 98% Polaków cierpi z powodu zaawansowanej próchnicy. Natomiast 60% Polaków w ogóle nie myje zębów lub robi to zdecydowanie za krótko. 40% osób praworęcznych zaniedbuje zęby po prawej stronie żuchwy.

Ze statystyk wynika również, że kilka milionów Polaków ani razu w ciągu roku nie było u dentysty, choć aż 98 proc. ma problemy z zębami. Na próchnicę cierpi połowa przedszkolaków, 91,5 proc. osiemnastolatków i prawie wszyscy dorośli.

Kiedy należy chodzić do dentysty? Zakłada się, że powinniśmy odwiedzać stomatologa przynajmniej dwa razy do roku, czyli co mniej więcej 6 miesięcy. Taka częstotliwość zagwarantuje wykrycie próchnicy na bardzo wczesnym etapie, dzięki czemu unikniemy borowania i kanałowego leczenia.

Dlaczego tak ważne jest dbanie o zęby? Oprócz oczywistych względów estetycznych wizualnych i zapachowych, istnieją także dużo poważniejsze problemy. Jak się okazuje, chore zęby nierzadko są źródłem poważnych chorób układu krwionośnego, takich jak zapalenie mięśnia sercowego czy zapalenie wsierdzia, które są bezpośrednim zagrożeniem życia. Ponadto bakterie z jamy ustnej mogą przyczynić się do kłębuszkowe zapalenia nerek czy choroby reumatycznej.

Czy jest możliwe odwiedzanie stomatologa bez uczucia strachu? Czy zabiegi muszą kojarzyć się z bólem? Jak się okazuje niekoniecznie!

Spora część naszego społeczeństwa omija gabinety dentystyczne szerokim łukiem, bo po prostu panicznie boi się dentysty. Podobno aż 15 procent populacji cierpi na dentofobię, czyli paraliżujący strach uniemożliwiający wizytę u stomatologa.

Jest ona zakorzeniona głęboko w psychice Pacjenta, a jej źródłem są przeważnie traumatyczne przeżycia wyniesione z gabinetu dentystycznego, np. ból czy dyskomfort podczas zabiegu, czy nawet jego fiasko. Całe szczęście nowoczesna stomatologia nieustannie poszukuje nowoczesnych rozwiązań pozwalających Pacjentom przechodzić przez wszelkie czynności bezboleśnie oraz bezstresowo. 

W Ogólnopolskim Dniu Dentysty, składamy najlepsze życzenia wszystkim stomatologom pracującym w ZLO Spółka z o.o. Także pacjentom życzymy jak najmniejszych problemów z uzębieniem i pokonania lęku przed wizytą u lekarza.

Poradnie stomatologiczne działają w dziewięciu placówkach Zespołu Lecznictwa Otwartego. Refundacją w  obszarze stomatologii obejmują m.in. świadczenia ogólnostomatologiczne, chirurgii stomatologicznej i periodontologii, protetyki oraz ortodoncji dla dzieci i młodzieży.

Nasze gabinety wyposażone są w sprzęt i aparaturę umożliwiającą wykonywanie procedur stomatologicznych gwarantujących najwyższą jakość. Informacje szczegółowe na ten temat znajdziecie na stronie: https://zlo-jaworzno.pl/poradnie/poradnia-stomatologiczna/