Otyłość i nadwaga u dzieci i młodzieży… gdy cierpi ciało i dusza

Ponad 20 proc. polskich dzieci zmaga się z nawagą i otyłością. Potwierdzają to badania przeprowadzone w Jaworznie w ramach programu „Mam apetyt na zdrowie” – gdzie nadwagę lub otyłość wykryto u ok 23 proc. przedszkolaków. Główne przyczyny otyłości to nieprawidłowa dieta, zbyt mała aktywność fizyczna oraz stres i zaburzenia emocjonalne.

70 proc dzieci – których rodzice są otyli – również będzie otyłe – ale, co warto wiedzieć, czynniki genetyczne odpowiadają za otyłość zaledwie w 20 proc. Lwia część problemu to nieprawidłowa dieta (zbyt energetyczna, bogata w cukry, tłuszcze i sól), złe nawyki żywieniowe – złe style żywienia (np. kontrolujący, pobłażliwy, zaniedbujący) i niezdrowy tryb życia rodziny  w której wychowuje się dziecko, w tym atmosfera panująca przy stole. To dowodzi, że odpowiedzialność za zdrowie naszych dzieci – bo otyłość i nadwaga to poważna problem zdrowotny, a nie jedynie wizerunkowy – leży w naszych rękach. Niestety wnioski płynące z programu „Mam apetyt na zdrowie” pokazują, że rodzice lekceważą problem.

Tymczasem otyłość i nadwaga wywierają negatywne skutki nie tylko w ciele dziecka, ale i w jego psychice. Otyłe dzieci są często stygmatyzowane przez rówieśników, a w mediach stykają się z wyśrubowanymi wzorcami „szczupłego piękna”.  Często głód, który odczuwają nasze dzieci, nie jest głodem fizjologicznym – a emocjonalnym – wtedy jedzenie ma zaspokoić potrzebę bezpieczeństwa, przynależności i miłości. Jedzenie na pocieszenie? Słodycze jako nagroda ? Pamiętaj karmienie (a często przekarmianie) to nie dowód miłości! Nie pomagasz – poważnie szkodzisz!

Zapraszamy do odsłuchania webinarium, które zgromadziło blisko 200 uczestników, prowadzonego przez Jolantę Wójcik, właścicielkę Centrum Szkolenia i wdrożeń, realizującego w Jaworznie program „Mam apetyt na zdrowie/specjalistę żywienia dzieci i młodzieży oraz psycholog Aleksandrę Cegiełę dotyczącego problemu otyłości wśród dzieci i młodzieży w aspekcie fizjologicznym i psychologicznym. Dostępne pod linkiem:  psychologicznymhttps://www.youtube.com/watch?v=s_7Kgur9t-M

Zobacz prezentację z webinarium.

Skorzystaj z pomysłów na zabawę  i aktywizację dzieci z programu „Mam apetyt na zdrowie” https://www.youtube.com/watch?v=cUqs8uGKNqw&list=PL735K3lxmYBOOrzzqHnstmaNXYRCnIOBN

Webinarium było czwartym webinarium zorganizowanym przez ZLO – Poradnię psychologiczną dla dzieci i młodzieży Azymut, której działalność finansowana jest ze środków Urzędu Miasta w Jaworznie.  Zapraszamy do udziału w ostatnim webinarium – w środę 27 października (godz. 17.00),  które poświęcone będzie roli rodziców i opiekunów procesie kształtowania właściwych postaw zdrowotnych. Zapisy przyjmujemy mailowo: michalina.bebenek@zlo.jaw.pl oraz telefonicznie: 698 202 101 oraz 32 616 40 63.