Pacjenci pod szczególnym nadzorem ZLO: Choroba niedokrwienna serca

Pacjenci borykający się z chorobą niedokrwienna serca – zwaną też chorobą wieńcową, mogą liczyć na szczególną opiekę ZLO. Spółka prowadzi bowiem specjalny autorski program, w ramach którego obejmuje specjalną, dedykowaną opieką pacjentów z najczęściej występującymi schorzeniami przewlekłymi.

Choroba wieńcowa ma przewlekły przebieg i spowodowana jest niedotlenieniem komórek mięśnia sercowego, prowadzącego do niewydolności. To najczęściej diagnozowana choroba układu krążenia w krajach rozwiniętych. Szacuje się, że cierpi na nią ponad 1,5 mln Polaków, a Według Światowej Organizacji Zdrowia liczba zgonów z powodu choroby niedokrwiennej serca na świecie sięgnie ponad 11 mln w 2020 roku.

Przyczyny
Jedną z głównych przyczyn choroby wieńcowej (odpowiedzialną za ponad 98 proc. przypadków zachorowań) jest miażdżyca tętnic wieńcowych – tj. tętnic oplatających serce, odpowiedzianych za jego ukrwienie. W przebiegu miażdży w naczyniach powstaje tzw. blaszka miażdżycowa. Powstaje ona w wyniku nagromadzenia w ścianie naczynia cholesterolu i komórek zapalnych.

Objawy i przebieg
Choroba może mieć przebieg przewlekły – stabilny lub ostry, który nieleczony może być przyczyną m.in. zawału serca. W zależności od postaci (przewlekła/ostra) objawy mogą być bardziej lub mniej nasilone, najczęstszym z nich pozostaje jednak ból w klatce piersiowej (nazywany dławicowym), powodujący wrażenie ucisku i pieczenia. Pojawia się on za mostkiem i często promieniuje do szyi, żuchwy, nadbrzusza, a nawet ramion. Ból taki często pojawia się w czasie stresu, intensywnego wysiłku, posiłku lub pod wpływem zimnego powietrza.  Obok bólu w klatce piersiowej choroba wieńcowa może objawiać się także płytkim oddechem, kołataniem lub szybkim biciem serca,, mdłościami, poceniem, zawrotami głowy lub osłabieniem. Niekiedy choroba wieńcowa nie daje żadnych objawów i pacjenci dowiadują się o niej np. dopiero po przebytym zawale, dlatego tak istotna jest profilaktyka i odpowiednia diagnostyka. Rozpoznanie choroby wieńcowej opiera się przede wszystkim na szczegółowym wywiadzie lekarskim oraz badaniach dodatkowych – najczęściej EKG, UKG (echokardiografia) oraz badanie enzymów sercowych.

Leczenie i profilaktyka
Choroba niedokrwienna serca to przypadłość, której nie da się wyleczyć, można jednak – dzięki  lekom, których regularne przyjmowanie w przypadku tej przypadłości kluczowe, czasem niezbędnym zabiegom chirurgicznym, a przede wszystkim profilaktyce zdrowotnej – ograniczyć jej objawy. Leczenie choroby wieńcowej serca sprowadza się bowiem przede wszystkim do eliminacji lub kontroli istniejących czynników ryzyka, takich jak: wysoki poziom cholesterolu, nadciśnienie tętnicze, palenie tytoniu, nadwaga i otyłość oraz brak regularnego wysiłku fizycznego. Dlatego przebieg choroby wieńcowej trzeba regularnie monitorować. Pacjenci ZLO borykający się z chorobą niedokrwienną serca objęci są specjalnym programem profilaktycznym, w ramach którego dwukrotnie w ciągu roku (co sześć miesięcy) odbywają wizyty kontrolne i badania takie jak EKG, pomiar ciśnienia tętniczego krwi, badania laboratoryjne (morfologia, glukoza, lipidogram, kreatynina, elektrolity).
Podstawą pozostaje jednak zdrowa dieta oraz aktywność fizyczna, które łagodzą objawy choroby i spowalniają jej przebieg. Dieta powinna zawierać dużą ilość pełnoziarnistych produktów zbożowych. Należy ograniczyć nabiał, a tłuste mięso należy zamienić na chude. Chorym – szczególnie tym z nadciśnieniem tętniczym – szkodzi sól praz palenie tytoniu i spożywanie alkoholu. Jak w każdej zdrowej diecie tak i tu ważną rolę odgrywają warzywa, które powinny znaleźć się w każdym posiłku. Równie istotna jak dieta pozostaje aktywność fizyczna, która powinna być odpowiednio dobrana do stanu zdrowia i kondycji. W przebiegu choroby wieńcowej szczególnie poleca się marsze, pływanie oraz rekreacyjną jazdę na rowerze. Chorzy powinni jednak unikać wysiłku fizycznego zaraz po posiłku i w niskich temperaturach.

***

O programie Pacjenci pod szczególnym nadzorem ZLO:

Wśród wielu realizowanych obecnie programów zdrowotnych, ZLO skupia się nie tylko na profilaktyce pacjentów zdrowych, ale i na leczeniu pacjentów , którzy  cierpią  na często występujące choroby przewlekłe jak: cukrzyca, otyłość, POChP, astma oskrzelowa, niedoczynność tarczycy, dna moczanowa, niewydolność krążenia, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, przewlekła niewydolność nerek. Są to schorzenia wymagające szczególnej opieki ze strony lekarskiej i/lub pielęgniarskiej. Takich pacjentów jest wielu, dlatego ZLO wdrożył i realizuje program opieki dyspanseryjnej, której celem jest objęcie opieką pacjentów z najczęściej występującymi schorzeniami przewlekłymi, monitorowanie stanu ich zdrowia, zapobieganie konsekwencjom choroby poprzez jej wczesne wykrycie i leczenie oraz zahamowanie jej postępu, w tym ograniczenie powikłań i zmniejszenie liczby ewentualnych hospitalizacji. Program uwzględnia rodzaje badań/interwencji, częstotliwość ich wykonywania w określonych grupach, częstotliwość wizyt pacjenta, sposób jego powiadamiania lub zapraszania na wizytę lekarską i/lub badania. Program oparty jest na aktualnych wytycznych postępowania medycznego. Pacjent zostaje zakwalifikowany do objęcia opieką w ramach grupy dyspanseryjnej w momencie rozpoznania przez lekarza choroby przewlekłej. ZLO oferuje takiemu pacjentowi  nie tylko pełną opiekę lekarską, ale i specjalistyczne badania laboratoryjne, obrazowe i inne z określoną w ramach programu częstotliwością, w oparciu o zalecenia lekarza prowadzącego

 

 

 

 

 

 

 

Cierpisz na chorobę przewlekłą objętą programem ZLO?
Porozmawiaj o niej ze swoim lekarzem rodzinnym lub specjalistą, pod którego opieką się znajdujesz.
Śledź profil ZLO na facebooku oraz stronę www.zlo-jaworzno.pl, na których publikowane będą materiały związane z diagnostyką, profilaktyką i leczeniem pacjentów znajdujących się „pod specjalnym nadzorem ZLO”.