Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy (21-27 stycznia). Przy tej okazji przypominamy wszystkim pacjentkom o regularnych badaniach cytologicznych (wymazie z szyjki macicy).

W ZLO są one wykonywane m.in. podczas kontrolnych wizyt ginekologicznych, zalecanych raz w roku. Pierwszą cytologię należy wykonać  jak najszybciej po rozpoczęciu współżycia i nie dalej niż po ukończeniu 20. roku życia. ZLO dysponuje własną pracownią cytologiczną, w której tylko w ubiegłym roku wykonano 2290 badań. Spółka posiada także nowoczesny mikroskop ginekologiczny – kolposkop – który pozwala (podczas wizyty pacjentki u ginekologa) dodatkowo zweryfikować np. niepełne lub nieprawidłowe wyniki cytologiczne.

Dlaczego warto regularnie badać się i wykonywać cytologię?
Ponieważ rak szyjki macicy dotyka blisko półtora miliona kobiet na całym świecie, w tym ponad 3000 pacjentek w Polsce. Wcześnie zdiagnozowany (w fazie przedinwazyjnej) daje bardzo duże szanse na całkowite wyleczenie. Niestety, ponieważ rozwija się często bezobjawowo, zostaje często wykryty w fazie zaawansowanej – trudnej do wyleczenia. Poddawanie się regularnym badaniom cytologicznym pozwala na wczesne wykrycie nowotworu i podjęcie skutecznej terapii. Dzięki cytologii udaje się zapobiec 60–80 proc. przypadków inwazyjnego raka szyjki macicy!

Pamiętaj! Cytologia to szybkie, bezbolesne, nieinwazyjne badanie. Podczas badania, na fotelu ginekologicznym specjalnym wziernikiem ze szczoteczką pobierany jest wymaz zawierający komórki błony śluzowej nabłonka szyjki macicy. Wymazu z szyjki macicy nie pobiera się w czasie miesiączki. Na cytologię najlepiej umówić się między czwartym dniem po miesiączce, a czwartym dniem przed kolejną. W przypadku leczenia środkami dopochwowymi cytologię można wykonać minimum dwa dni po zakończeniu leczenia. Ta sama zasada dotyczy irygacji. Przeciwwskazaniem do wykonania cytologii są również infekcje intymne, które najpierw należy wyleczyć.  Przed badaniem cytologicznym nie można również współżyć.

Cytologia to tylko jedno z badań oferowanych przez poradnię ginekologiczną ZLO: zobacz więcej