Podaj dalej zdrowie – weź udział w Loterii
Badania profilaktyczne mogą uchronić nasze zdrowie, a nawet uratować życie. Nie każdy jednak sam z siebie chce je wykonać. Tymczasem w programie Profilaktyka 40 PLUS możemy wykonać całe spektrum badań, które ocenią stan naszego zdrowia. Dodatkową zachętą do badań jest startująca 1 lutego loteria. Pula nagród to 3,5 mln zł!
– Po pandemii mamy do czynienia z jednej strony z deficytem zdrowotnym, a z drugiej ze stosunkowo niską świadomością na temat własnego zdrowia. Świadczy o tym zbyt mała liczba osób korzystających z różnych programów profilaktycznych oraz szczepień. Dlatego wciąż zachęcam do skorzystania z programu Profilaktyka 40 PLUS, do zrobienia bilansu własnego zdrowia. Musimy mieć przekonanie, że regularna diagnostyka, dbanie o siebie jest podstawą życia w zdrowiu. Jeżeli chcemy cieszyć się życiem to badajmy się – podkreśla Adam Niedzielski minister zdrowia.
Program Profilaktyka 40 PLUS – cele
Profilaktyka 40 PLUS to program bezpłatnych badań profilaktycznych dostępnych dla wszystkich Polaków i Polek powyżej 40. roku życia. Jego pomysłodawcą i patronem jest Ministerstwo Zdrowia. Program rozpoczął się 1 lipca 2021 roku. W związku z jego wagą społeczną został przedłużony do końca 2023 roku.
Celem programu jest zwiększenie liczby osób wykonujących badania profilaktyczne, wczesne wykrywanie chorób i zaburzeń oraz zapobieganie ich rozwojowi. W skrócie można określić ten cel jako odbudowę zdrowia Polaków po pandemii.
Badania profilaktyczne dostępne w ramach programu Profilaktyka 40 PLUS są podzielone na trzy pakiety: dla kobiet, dla mężczyzn oraz wspólny.
Pakiet badań diagnostycznych dla kobiet zawiera następujące badania:
- morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi,
- stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy,
- stężenie poziomu glukozy,
- kreatynina,
- badanie ogólne moczu,
- kwas moczowy,
- krew utajona w kale.
Pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn to:
- morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi,
- stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy,
- stężenie poziomu glukozy,
- kreatynina,
- badanie ogólne moczu,
- kwas moczowy,
- krew utajona w kale,
- PSA (badanie w kierunku raka prostaty).
Natomiast pakiet wspólny dla kobiet i mężczyzn obejmuje:
- pomiar ciśnienia tętniczego,
- pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).
Dlaczego warto wziąć udział w programie
Wśród najczęstszych przyczyn zgonów Polaków są choroby układu krążenia oraz nowotworowe. Prawdopodobieństwo zgonu spowodowanego przez choroby układu krążenia jest wśród Polaków o około 60 proc. wyższe niż u mieszkańców innych krajów Unii Europejskiej i niewiele mniejsze w przypadku chorób nowotworowych. Ma to bez wątpienia związek z niskim zainteresowaniem badaniami profilaktycznymi, które dodatkowo zmniejszyło się w czasie pandemii. Bezpłatne badania profilaktyczne gwarantowane przez Ministerstwo Zdrowia dla osób, które ukończyły 40. rok życia, mają zmienić tę sytuację na lepszą.
Ze statystyk wynika, że ryzyko chorób, zwłaszcza cywilizacyjnych, takich jak choroby nowotworowe, nadciśnienie, cukrzyca czy miażdżyca, znacząco wzrasta u osób powyżej 40. roku życia. Mogą zaostrzać się również choroby przewlekłe, w tym układu krążenia, pokarmowego, odpornościowego, hormonalnego, moczowego oraz choroby skóry i tarczycy. Po pandemii koronawirusa więcej osób zmaga się także z chorobami układu oddechowego.
W czasie pandemii dostępność do opieki medycznej i badań oferowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia była ograniczona, dlatego obecnie tak ważne jest, by ten czas zrekompensować i udostępnić profilaktykę zdrowotną dla wszystkich chętnych.
Udział w programie Profilaktyka 40 PLUS to najlepsza inwestycja w swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Wczesne wykrywanie schorzeń to większa szansa na skuteczne leczenie. Warto z niej skorzystać!
– Aby dodatkowo zachęcić do badań profilaktycznych uruchamiamy loterię z atrakcyjnym nagrodami. Mogą wziąć w niej udział wszystkie osoby, które skorzystały z programu Profilaktyka 40 PLUS. Obok nagrody, którą jest zdrowie będzie można otrzymać nagrodę rzeczową – wyjaśnia minister zdrowia.
Jak zapisać się na badania
Skorzystanie z programu Profilaktyka 40 PLUS jest bardzo proste. Aby zapisać się do programu, na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) lub w aplikacji gabinet.gov.pl, należy wypełnić prostą ankietę – podać informacje dotyczące swoich parametrów ciała, takich jak waga i wzrost, oraz odpowiedzieć na pytania. Dzięki temu możliwe będzie indywidualne dopasowanie pakietu badań profilaktycznych do potrzeb, płci oraz zidentyfikowanych czynników ryzyka.
Pytania w ankiecie są podzielone na siedem modułów. Czasami należy wybrać z listy jedną odpowiedź, a czasem kilka – kiedy na przykład odpowiadamy na pytanie o przebyte choroby. Wypełniając ankietę, warto mieć ostatnie wyniki badań laboratoryjnych, aby bez problemu zaznaczyć właściwą odpowiedź.
Po wypełnieniu ankiety otrzymamy e-skierowanie, które umożliwi skorzystanie z badań w ramach programu. Każda osoba po 40. roku życia otrzyma jednorazowy dostęp do bezpłatnego pakietu diagnostycznego obejmującego od 6 do 12 rodzajów badań. E-skierowania na badania nie trzeba drukować ani pobrać z Internetowego Konta Pacjenta.
Ostatni krok to zapisanie się na bezpłatne badania profilaktyczne w placówce realizującej program. W programie biorą udział przychodnie, szpitale i ośrodki zdrowia, które mają podpisany kontrakt z NFZ, w tym oczywiście przychodnie ZLO Spółka z o.o.
Osoby, które nie korzystają z internetu, mogą zapisać się na badania pod numerem Rejestracja główna: 32 616 34 79.
Więcej informacji na stronach: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/pakiet-nieodplatnych-badan-profilaktyka-40-plus oraz https://www.gov.pl/web/zdrowie/profilaktyka40-plus—pakiet-badan-dla-milionow-polakow.