Promocja badań laboratoryjnych wśród byczynian

ZLO, po raz kolejny – tym razem podczas Rodzinnego Pikniku na Byczyńskim Rynku, który odbył się w sobotę, 27 maja – zachęcał jaworznian do profilaktyki zdrowotnej. Personel medyczny spółki nie tylko rozdawał zaproszenia na darmowe badania laboratoryjne, ale i edukował z zakresu zdrowego żywienia i częstował byczynian zdrowymi jabłkami. To kolejna, po Świecie Rodziny, odsłona akcji ZLO „Zdrowa rodzina”. Następne spotkania z mieszkańcami, tym razem głównie tymi najmłodszymi, już 3 czerwca podczas Dnia Dziecka, który odbędzie się na jaworznickim Rynku. Kolejne kupony na bezpłatne badania laboratoryjne można będzie zdobyć podczas Rodzinnego Festynu Parafialnego na Borach (10 czerwca) oraz podczas Festynu Elżbietańskiego w Szczakowej (17 czerwca).

O akcji „Zdrowa rodzina”

„Zdrowa rodzina” to autorska akcja ZLO, w ramach której mieszkańcy, podczas różnych wydarzeń plenerowych organizowanych w mieście, zachęcani są przez spółkę do przeprowadzenia bezpłatnych badań laboratoryjnych. ZLO przygotował zestawy badań zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dorosłych. Dla dzieci dedykowane są kupony „Zdrowe dziecko”. W ramach akcji personel medyczny ZLO bada BMI (body mass index – wskaźnik masy ciała) i zaprasza do bezpłatnych badań poziomu glukozy (glukoza na czczo) oraz konsultacji dietetycznej. Dla dorosłych ZLO przygotował pakiety badań laboratoryjnych – „Zdrowa kobieta” oraz „Zdrowy mężczyzna” – z których zainteresowani wybrać mogą dwa najbardziej potrzebne. I tak, zarówno kobiety jak i mężczyzn spółka zachęca do badań w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu B (WZW B: antygen, P/ciała anty – HBS), które dedykuje w szczególności osobom wykonującym zawody medyczne, a także związane z kosmetologią, fryzjerstwem itp. oraz pacjentom przygotowującym się do zabiegu medycznego. Ukąszonym przez kleszcze ZLO rekomenduje badanie w kierunku boreliozy (p.p. boreliozie: IG M, IG G), w ramach profilaktyki chorób reumatologicznych, w tym dny moczanowej – badanie kwasu moczowego, a w ramach monitorowania cukrzycy – hemoglobiny glikowanej (HbAC1C). Można też wybrać markery nowotworowe – PSA dla mężczyzn oraz AFP i CEA dla kobiet.

Badania laboratoryjne można wykonać bezpłatnie we wszystkich placówkach ZLO (MCM Leopold, MCM Kościuszko, MCM Podłęże, MCM Jeleń, MCM Byczyna, MCM Jeleń, MCM Ciężkowice, MCM Łubowiec, MCM Osiedle Stałe, MCM Podwale) do 30 czerwca br.