RUCH WZMACNIA PEWNOŚĆ SIEBIE

Ćwiczenia mogą zwiększyć Twoją samoocenę. Bycie dumnym z każdego nawet najmniejszego osiągnięcia sprawią, że rzadziej pocieszamy się ciastkiem

Bywa, że dodatkowe kilogramy podkopują wiarę w siebie i własną atrakcyjność, co sprawia, że pojawia się niechęć lub wręcz nienawiść do własnego ciała. To popycha do destrukcyjnych zachowań żywieniowych, co jeszcze bardziej obniża poczucie własnej wartości i pewność siebie.

Regularne ćwiczenia mogą przerwać to błędne koło i pobudować pewność siebie, abyś mógł lepiej leczyć swoje ciało.

Aktywność fizyczna to istotna część strategii odchudzania.

Wydłuża kondycję, a radość z bycia aktywnym została udowodniona naukowo.

 • Kontroluje stres Rozluźnienie napięcia to bardzo ważny aspekt aktywności fizycznej. Powtarzalność i rytmiczny charakter ćwiczeń odprężają mózg. Jest to ważne, ponieważ długotrwały stres nie tylko zwiększa ryzyko udaru mózgu, nadciśnienia i problemów trawiennych, ale także nie pozwala schudnąć. Zwiększa wydzielanie kortyzolu, co zwiększa poziom cukru we krwi i powoduje, że organizm gromadzi tłuszczu w jamie brzusznej. Dlatego nie rezygnuj z ćwiczeń, zwłaszcza w sytuacjach większego stresu. Osoby ćwiczące regularnie są nie tylko bardziej odporne na stres bezpośrednio po treningu.
 • Przedłuża życie Regularne ćwiczenia są dobre dla organizmu pod wieloma względami. Zmniejszają ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, chorób sercowo-naczyniowych, zwiększają ilość dobrego cholesterolu, i zmniejszają trójglicerydy, osłabiają prawdopodobieństwo wystąpienia udarów. Według badań może zmniejszyć ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory, takich jak: rak okrężnicy i piersi. Ryzyko śmierci
  jest również zmniejszone dzięki czynnościom takim jak chodzenie do pracy piechotą,
  intensywne prace w ogrodzie lub prace domowe. Nawet bez utraty wagi, ćwiczenia
  poprawiają zdrowie: osoby otyłe, którzy ćwiczą, są zdrowsi niż ludzie szczupli, którzy unikają ćwiczeń.
 • Dodaje energii Ruch jest o wiele lepszym sposobem na poprawę nastroju niż deser; w przeciwieństwie do słodkiego , to naprawdę działa! Zaledwie 10 minut ćwiczeń poprawia samopoczucie, jeśli nie są zbyt intensywne.
  I nie jest to efekt tymczasowy: regularne ćwiczenia zmniejszają uogólniony niepokój.
  aktywność fizyczna może również pomóc zapobiegać depresji i łagodzić objawy u
  pacjentów.
 • Poprawia sen i myślenie Systematyczne ćwiczenia przyspieszają sen, powodują, że śpimy dłużej lepiej, ma to również znaczenie dla utraty wagi, ponieważ dobry sen jest ważny w walce z otyłością. Ponadto ruch poprawia pamięć i zachęca do kreatywności.

Ruch to konieczność!

Opracowała: edukator zdrowotny mgr Anna Pieczara