Sezon na grypę

Zachorowalność na grypę i inne infekcje górnych dróg oddechowych, głównie wirusowych,  nasila się widocznie na początku roku kalendarzowego –  w styczniu i lutym. Również do gabinetów ZLO w ostatnich dniach trafia coraz więcej pacjentów z objawami grypy. To choroba wirusowa, której nie wolno lekceważyć, ponieważ grozi niebezpiecznymi powikłaniami. Niestety często jest mylona z innymi  zimowymi przypadłościami. Zobacz jak odróżnić grypę od przeziębienia i jak łagodzić jej objawy.   

Najskuteczniejszą metodą zapobiegania grypie jest szczepienie ochronne, które powinno zostać wykonane przed sezonem zimowym – w październiku lub listopadzie. Szczepienie takie może zapobiec zachorowaniu lub znacznie osłabić jego siłę. W sezonie podwyższonej zachorowalności warto też wspomagać odporność organizmu poprzez aktywność fizyczną i odpowiednią suplementację – najlepiej z naturalnych źródeł  pokarmowych – m.in. witaminy C i D oraz kwasów Omega-3. Należy też unikać dużych skupisk ludzkich, jak markety, czy centra handlowe  i szczególnie mocno dbać o higienę rąk. Grupa przenosi się głównie drogą kropelkową, ale zarazić można się również przez dotykanie przedmiotów, których wcześniej dotykała osoba zarażona. Trzeba również, na ile to możliwe,  unikać lub ograniczać  kontakt z chorymi.

Objawy grypy

Kiedy jednak zachorujemy na grypę trzeba działać jak najszybciej. Grypa, w przeciwieństwie do innych zakażeń górnych dróg oddechowych, zazwyczaj zaczyna się nagle, a jej objawy są bardzo intensywne. Wirus, po przedostaniu się do organizmu człowieka (przez błony śluzowe i układ oddechowy) zaczyna działać już po kilku godzinach i intensywnie namnażać.  Choroba rozpoczyna się od gorączki (organizm poprzez podniesienie temperatury walczy z wirusem), dreszczy, bólu głowy i mięśni. Grypie towarzyszy również uczucie osłabienia, rozbicia i ogólne złe samopoczucie. Ze strony układu oddechowego pojawia się czasem ból gardła, suchy kaszel. Bardzo rzadko grypie towarzyszy katar. Niekiedy, szczególnie u dzieci, może wystąpić biegunka, nudności i wymioty. Przebieg grypy i jej objawy zależą od wielu czynników – m.in. właściwości (rodzaju) wirusa, stanu pacjenta przed zarażeniem, współistniejących chorób, wieku, palenia tytoniu, czy stanu odżywienia.. Najczęściej grypa mija samoistnie po około 3 do 7 dniach, ale u niektórych pacjentów złe samopoczucie może trwać nawet do 2 tygodni. U większości chorych na grypę wystarcza leczenie samych objawów, konsultacji lekarskiej wymaga gorączka powyżej 38 stopni C, utrzymująca się  3-4 dni, szczególnie jeśli nie ustępuje po zażyciu leków przeciwgorączkowych.

Naturalizowanie objawów

Grypa jest chorobą, na którą niestety nie ma w pełni skutecznego leku, dlatego leczenie polega głównie na neutralizowaniu  objawów i wspomaganiu organizmu w walce z chorobą. Najpopularniejsze pozostają w tym celu środki przeciwgorączkowe – paracetamol i ibuprofen, które w przypadku grypy najlepiej stosować naprzemiennie (zaczynając od ibuprofenu). W przypadku silnych i męczących objawów jak bóle mięśni czy rozbicie, można sięgnąć po środki o poszerzonym składzie, które wykazują  łączą substancje lecznicze, np. ibuprofen oraz pseudoefedrynę. Dzięki temu uzyskujemy działanie przeciwgorączkowe, przeciwbólowe i przeciwzapalne z działaniem obkurczającym naczynia krwionośne – w jednej tabletce. Trzeba jednak pamiętać, że specyfiki te można zażywać tylko przez krótki czas i należy dokładnie zapoznać się z ich składem, aby nie przyjmować równocześnie tych samych substancji  z kilku źródeł, znacząco przekraczając tym samym ich dopuszczalną dobową dawkę.  Lekarze zgodnie oceniają, że żaden lek przeciw objawom grypy nie zadziała tak dobrze jak świadome i odpowiedzialne domowe leczenie. Grypę trzeba wyleżeć, dlatego najczęstsze zalecenia lekarskie to odpoczynek w łóżku, dużo snu, spożywanie dużej ilości płynów i – w razie potrzeby – przyjmowanie leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych, a w przypadku kaszlu łyżka miodu przed snem, ewentualnie leki przeciwkaszlowe.

Przeziębienie a grypa – jak odróżnić?

Grypa i przeziębienie – to dwie różne choroby wirusowe. Choć mają nieco podobne objawy, to jednak wywołują je inne wirusy (w przypadku grypy – wirus grypy, który co roku mutuje się i jest oznaczany symbolami A, B lub C, a w przypadku przeziębienia – to około 200 innych wirusów). Grypa ma nagły początek, przeziębienie rozwija się powoli. Przy grypie gorączka przekracza 39 st. C, przy przeziębieniu nie przekracza 38. Katar w przypadku grypy pojawia się niezwykle rzadko – za to jest nieodłącznym towarzyszem przeziębienia.

  Grypa Przeziębienie
Dynamika choroby nagłe zachorowanie i ostry przebieg rozwija się powoli, objawy narastają
Gorączka wysoka, zazwyczaj powyżej 38 st. C zazwyczaj do  38 st. C
Główne objawy ból głowy, mięśni, ogólne rozbicie typowe infekcyjne: ból gardła, katar, kaszel
Dreszcze obecne sporadyczne
Potliwość wysoka sporadyczna
Utrata apetytu bardzo często rzadko
Kaszel częsty – suchy częsty – wilgotny, drapiący
Ból gardła stopniowo zwiększający się rzadko
Katar rzadko zazwyczaj występuje
Swędzenia, łzawienie oczu bardzo rzadko często

 

Naturalne metody

Wirusy grypy najlepiej czują się w  temperaturze ok 34-35 stopni, dlatego podczas choroby należy rozgrzać organizm ciepłą kąpielą (w temperaturze ok 37-38 st. C), warto pić herbatki rozgrzewające i napotne (z lipy, z malin, z imbiru), stosować rozgrzewające płyny i  maści (na bazie mentolu) i leżeć w łóżku pod ciepłym okryciem.