Sprawdź skórę po lecie

Po letnim opalaniu warto sprawdzić swoją skórę, w szczególności znamiona i jeśli zauważymy zmiany skórne, lub np. ulegliśmy poparzeniu słonecznemu, udać się do dermatologa. Dermatolog pomoże i doradzi nie tylko w przypadku znamion barwnikowych, ale i wielu innych problemów skórnych, które budzą nasz niepokój lub powodują dyskomfort.

 Kiedy do dermatologa?
Na ciele człowieka występują różnego rodzaju zmiany, przy czym wiele jest bezpiecznych dla zdrowia i stanowią głównie kłopot kosmetyczny – jak np. brodawki łojotokowe, włókniaki czy drobne naczyniaki, jednak, jak podkreślają lekarze, kompetencje pacjentów do odróżniania znamion są ograniczone – np. pacjentowi trudno odróżnić bezpiecznego włókniaka od znamienia barwnikowego – dlatego lepiej pozostawić to lekarzom dermatologom.
Po wakacjach warto dobrze przyjrzeć się naszej skórze, sprawdzić występujące na niej znamiona – ich wielkość i kolor i kształt. Jeśli któreś znamię nas niepokoi – rośnie, zmienia kolor, boli czy swędzi, powinniśmy udać się do dermatologa. Naszą czujność powinny wzbudzić szczególnie wszelkie ciemne, czarne, brązowe, a także pstre – różnokolorowe znamiona – wylicza lek. derm. Renata Halik-Kajdy.
Niezależnie od samobadania dermatolodzy sugerują, że średnio w raz w roku powinniśmy się udać na badanie dermatologiczne z użyciem dermatoskopu, podczas którego lekarz ocenia wszystkie znamiona, a te niepokojące  poddaje dalszej obserwacji lub kieruje do usunięcia chirurgicznego.
– To najskuteczniejsza, wykonywana przez chirurga, metoda pozwalająca na usunięcie znamion w całości i, w przeciwieństwie np. do wymrażania czy lasera, umożliwiająca przebadanie histopatologicznie. Dzięki temu mamy informację, czy znamię było bezpieczne, czy też nietypowe i wymaga dalszej diagnostyki. Badanie histopatologiczne to jedyna skuteczna metoda pozwalająca wykryć czerniaka, który jest  złośliwym nowotworem skóry – przekonuje dermatolog pracująca w ZLO.

Nie tylko znamiona
W poradni dermatologicznej ZLO uzyskamy pomoc związaną nie tylko ze zmianami barwnikowymi, ale i wieloma schorzeniami skóry, włosów i paznokci, jak np. atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, grzybice, zakażenia bakteryjne skóry itp. Dermatolodzy ZLO pomagają także w usuwaniu wielu zmian skórnych, które można leczyć w poradni dermatologicznej. Pacjenci mogą skorzystać z takich zabiegów jak łyżeczkowanie (czyli tzw. ściągnięcie zmiany ze skóry za pomocą specjalnej łyżeczki w znieczuleniu miejscowym, które stosuje się najczęściej do usuwania brodawek łojotokowych), wymrażanie (np. naczyniaków, czyli niepotrzebnych rozszerzonych naczynek krwionośnych, brodawek, włókniaków), koagulację (to jest wypalanie za pomocą specjalnego urządzenia najlepsza metoda usuwania włókniaków czy też opornych brodawek).