Światowy Dzień Cukrzycy

14 listopada – w urodziny odkrywcy insuliny, Fredericka Bantinga – obchodzimy Światowy Dzień Cukrzycy.  Święto ma zwrócić uwagę na globalny wymiar cukrzycy, zwiększyć świadomość społeczną na temat tej choroby i promować właściwe działania profilaktyczne. Obecnie jest on obchodzony przez ponad 350 milionów ludzi z różnych regionów świata.

Głównym celem akcji jest zwiększenie świadomości szerokich kręgów społeczeństwa odnośnie przyczyn, objawów, sposobu leczenia i powikłań związanych z cukrzycą. Światowy Dzień Cukrzycy przypomina, że liczba przypadków cukrzycy wzrasta i nadal będzie wzrastać, o ile nie zostaną podjęte natychmiastowe działania prewencyjne, w tym działania po stronie lekarzy i samych pacjentów, którzy powinni zasięgnąć konsultacji lekarskiej jak najszybciej, gdy zauważą u siebie niepokojące objawy.

Czy wiesz że…

Szacuje się, że około 285 milionów ludzi na świecie choruje na cukrzycę, z czego 90 proc. cierpi na cukrzycę typu II (tzw. cukrzyca dorosłych), do której w dużej mierze przyczynia się otyłość i niezdrowy styl życia.  Prognozy na przyszłość są również bardzo niepokojące – do roku 2030 liczba chorych może się nawet podwoić, co więcej miliony ludzi nie wiedzą o tym, że chorują. Nieleczona cukrzyca stopniowo wyniszcza organizm, od problemów ze wzrokiem, poprzez nerki, serce, aż po zaburzenia neurologiczne czy tak zwaną „stopę cukrzycową”.

 

Niepokojące objawy

Trzeba pamiętać, że wyróżniamy kilka rodzajów cukrzycy (cukrzyca typu I, cukrzyca typu II, cukrzyca ciężarnych), jednak podstawowe objawy tej choroby są podobne. Należą do nich:

  • osłabienie;
  • chudnięcie;
  • zmniejszenie sprawności ruchowej;
  • wzmożone łaknienie i nadmierne pocenie się w momentach, gdy rozchwiany poziom glukozy; spada zbyt nisko (hipoglikemia);
  • nadmierne pragnienie (polidypsja) połączone ze zwiększonym oddawaniem moczu (poliuria);
  • nocne skurcze łydek spowodowane zaburzeniami gospodarki jonowej;
  • zaburzenia widzenia spowodowane zmienionym napięciem soczewki;
  • świąd i ropne infekcje skóry (krocze, narządy płciowe), w tym grzybica skóry i błon śluzowych.

 

Jeśli zauważyłeś takie objawy u siebie, członka swojej rodziny lub znajomego udaj się (lub namów na wizytę bliską Ci osobę) do lekarza pierwszego kontaktu, który po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego zleci odpowiednie badania i zdecyduje o skierowaniu do poradni diabetologicznej.

Pomoże specjalista

Taka poradnia działa m.in. z ZLO (Poradnia Diabetologiczna, ZLO Podwale – Nosala 5). Obejmuje ona świadczenia z zakresu profilaktyki, diagnostyki i leczenia pacjentów z cukrzycą. Prowadzi edukację z zakresu obsługi glukometru oraz nauki technik podawania insuliny. Ściśle współpracuje z dietetykiem, ustalającym indywidualne postępowanie dietetyczne oraz uczy zasad racjonalnego żywienia. Wyposażona jest w sprzęt umożliwiający badanie poziomu cukru we krwi, ciśnienia, pomiar wzrostu i masy ciała oraz przepływów krwi.  Do poradni wymagane jest skierowanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego.

Rejestracji można dokonać:

  • osobiście,
  • za pośrednictwem osoby trzeciej,
  • telefonicznie tel. (32) 616-34-79.

 

Godziny otwarcia poradni:

wtorek                07:00 – 15:00

środa                  07:00 – 15:00

czwartek            07:00 – 14:00

piątek                 12:00 – 18:00