Szczepienia przeciw grypie w ZLO

W Zespole Lecznictwa Otwartego wkrótce będzie można zaszczepić się przeciw grypie. Sezon zachorowań na nią rozpoczyna się w październiku, a zwiększenie odporności na grypę jest szczególnie ważne w czasie pandemii COVID. W ZLO zaszczepić może się każdy chętny pacjent. Z bezpłatnych szczepień przeciw grypie będą mogli skorzystać (zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia) m.in. nauczyciele, seniorzy (65+), pensjonariusze i opiekunowie DPS-ów.

Co warto wiedzieć o grypie

Sezon zachorowań na grypę zaczyna się w październiku, a kończy w kwietniu. Wirusem grypy łatwo się zakazić. Przenosi się drogą kropelkową, dlatego noszenie maseczek, częste mycie rąk i niedotykanie twarzy, kiedy jesteśmy poza domem, może dodatkowo ograniczać zakażenia. Grypa rozwija się bardzo szybko (wirus szybko się namnaża) i towarzyszy jej zazwyczaj wysoka gorączka, katar, kaszel, ból głowy oraz ogólne uczucie osłabienia i rozbicia. Chory odczuwa często także bóle mięśniowe, a niekiedy pojawiają się nudności (wymioty), łagodna biegunka czy ból brzucha. Grypa mija sama, zwykle po 7 dniach. Jednak czasami mogą pojawić się po niej groźne – dla zdrowia a nawet życia – powikłania.

Dla kogo bezpłatne szczepienia?

Akcja bezpłatnych szczepień na grypę ma na celu ograniczenie zachorowalności na tę wirusową chorobę – w czasie pandemii COVID – wśród grup osób szczególnie narażonych (ze względu na charakter pracy, wiek, miejsce przebywania). Sczepienia są dobrowolne i zalecane przez Ministerstwo Zdrowia. Dedykowane są w szczególności kilku grupom pacjentów. To m.in. seniorzy, nauczyciele, farmaceuci, pracownicy pomocy społecznej i pensjonariusze DPS, personel medyczny. Pełny wykaz osób uprawnionych do darmowych szczepień – ustalony rozporządzeniem Ministra Zdrowia – można sprawdzić m.in. na stronie pacjent.gov.pl pod linkiem.

Jak skorzystać

Na szczepienie przeciw grypie nie ma skierowań, wystarczy umówienie terminu wizyty. W ZLO będzie można zaszczepić się we wszystkich przychodniach (z wyjątkiem ZLO Leopold). Na szczepienie należy się stawić zdrowym – bez objawów ostrej infekcji i wysokiej gorączki. Do wykonania szczepienia nie jest potrzebna recepta na szczepionkę. Pacjenci uprawnieni do bezpłatnych szczepień muszą dodatkowo złożyć oświadczenie potwierdzające spełnienie warunku darmowego szczepienia (zobacz wzór). Zgłoszeń mogą dokonywać także pracodawcy zatrudniający uprawnionych do darmowych szczepień pracowników. Darmowe szczepienia w ZLO ruszą, gdy Spółka otrzyma partię szczepionek z programu ministerialnego. Terminy szczepień będą każdorazowo ustalane z chętnymi pacjentami (pracodawcami). Informacja o ich dostępności pojawi się także na stronie internetowej ZLO oraz na profilu spółki na Facebooku.