Trening w domu ma wiele korzyści!

Nie musisz marnować czasu na dojazd na siłownię, a wszystko, czego potrzebujesz do treningu, jest na wyciągnięcie ręki. Co więcej, dużo trudniej o wymówki, kiedy ćwiczysz w domu. Pogoda czy korki na drodze już nie staną Ci na przeszkodzie.

Doskonałym pomysłem są ćwiczenia z gumą na wzmocnienie swojej stabilizacji. Jest ona ważna nie tylko w sporcie, ale przede wszystkim w codziennym życiu. Dlaczego warto zainwestować w gumy? Bo łatwo je przechowywać w domu, są niedrogie, a nieskomplikowany trening z tym akcesorium może znacznie poprawić Twoje samopoczucie i wyrzeźbić sylwetkę.

W domu z powodzeniem możesz zadbać o redukcję tkanki tłuszczowej, bo głównym kryterium odchudzania jest deficyt kaloryczny w diecie. Również trening o wysokiej intensywności, który poprawi Twoją wydolność beztlenową, nie wymaga specjalnego sprzętu. W domu możesz też popracować nad mobilnością, a więc zakresem ruchu w stawach.

Pewnego rodzaju fundamentem sprawności jest stabilizacja centralna. Spokojnie możesz o nią zadbać bez wychodzenia z domu. Silne mięśnie postularne, inaczej nazywane core (z angielskiego „rdzeń”), są podstawą wszelkiego rodzaju aktywności. Niezależnie od tego, jaką dyscyplinę uprawiasz, solidna stabilizacja centralna jest konieczna dla zdrowia i poprawy wyników na treningu! Jej brak może przyczynić się do różnego rodzaju kontuzji. Ich przyczyna może leżeć w niewłaściwym ustabilizowaniu Twojego szkieletu czy nieprawidłowej pracy stawów i tkanek miękkich.

Trening core ma przede wszystkim odpowiednio ustawić biodra i kręgosłup za pomocą mięśni, m.in. pośladków czy mięśni prostych i skośnych brzucha. Dlaczego ma to tak duże znaczenie? Ustawienie miednicy i opierającego się na niej kręgosłupa wpływa na pracę całego Twojego ciała. Nieprawidłowa pozycja bioder (m.in. przodopochylenie, przesunięcie boczne) może rzutować na niewłaściwą pracę kręgosłupa, zwiększone napięcie przedniej, tylnej lub bocznej części Twojego ciała, a nawet na dysfunkcję rąk czy nóg. Każda z tych „dolegliwości” często objawia się jako ból, przeciążenie stawów, więzadeł, przyczepów lub ścięgien. Co więcej, może również negatywnie wpływać na pracę układu nerwowego lub hormonalnego.

Jakie ćwiczenia z gumą warto wkomponować w swój domowy trening, żeby wzmocnić mięśnie stabilizujące?

Poniżej znajdziesz propozycje ćwiczeń na core, które śmiało możesz wykonywać w mieszkaniu:

  • ćwiczenia angażujące mięśnie pośladkowe,

  • ćwiczenia na mięśnie brzucha,

  • ćwiczenia na górną część pleców.

Każdy z nich jest bardzo ważny, dlatego niezależnie od własnych celów treningowych staraj się rozwijać

wszystkie wzorce ruchowe.

W celu doboru ćwiczeń do swoich możliwości i potrzeb, najlepiej będzie wybrać się do fizjoterapeuty.

Skonsultuj się z fizjoterapeutami ZLO (ZLO Podłęże – Dział rehabilitacji).

Rejestracja na wizyty fizjoterapeutyczne (zabiegi rehabilitacyjne)

odbywa się w Rejestracji przychodni w godzinach 8.00-.17.00

Kontakt telefoniczny (32) 616-61-89

Specjalista powie Ci, na czym polega ewentualna wada Twojej postawy, pokaże jak właściwie wzmacniać core za pomocą odpowiednich ruchów i dokładnie wyjaśni technikę ich wykonywania. Jednak niezależnie od tego, czy będą one wykorzystywały wyłącznie masę Twojego ciała, czy też będą to ćwiczenia z gumami, z pewnością poprawią jakość stabilizacji Twojego ciała.

Opracowała: edukator zdrowotny mgr Anna Pieczara.