Unijny Certyfikat szczepienia COVID

Wszystkie zaszczepione osoby mogą korzystać już z bezpłatnego, unijnego certyfikatu szczepienia COVID. Certyfikat gwarantuje nam wiele udogodnień, w tym ułatwienia w podróżowaniu po Unii Europejskiej. Można go pobrać z Internetowego Konta Pacjenta, a od ok. 25 czerwca bezpośrednio z aplikacji mObywatel.

Certyfikat szczepienia to cyfrowe zaświadczenie, które oprócz naszych danych (jak imię i nazwisko czy data urodzenia) zawiera kod QR i unikalny identyfikator, potwierdzające, że przeszliśmy szczepienie. Dzięki certyfikatowi – nazywanemu też paszportem covidowym będziemy mogli swobodnie poruszać się po Unii Europejskiej (bez konieczności wykonywania testów lub odbywania kwarantanny), a także liczyć na wiele innych ułatwień w Polsce i krajach unijnych (np. uczestnictwa w imprezach masowych, dostępu do obiektów itp.).

W całej unii Europejskiej certyfikat będzie działał od 1 lipca. Polska wraz z sześcioma państwami UE (Bułgaria, Czechy, Dania, Niemcy, Grecja, Chorwacja) wprowadza to rozwiązanie już w czerwcu. Certyfikat szczepienia dostępny jest tylko dla osób zaszczepionych. Z przywilejów z niego płynących będą mogły korzystać osoby w pełni zaszczepione tj. takie, które przyjęły szczepionkę jednodawkową lub dwie dawki dwudawkowej. Co istotne, certyfikat jest bezpłatny oraz terminowy – najczęściej ważny rok od daty pełnego zaszczepienia. Certyfikaty działają zarówno w wersji cyfrowej jak i papierowej (wydrukowany z pdf).

Unijny certyfikat szczepienia COVID można pobrać obecnie jedynie z Internetowego Konta Pacjenta – tego samego, dzięki któremu otrzymujemy w postaci cyfrowej np. e-recepty i  e-skierowania i na którym znajdziemy historię naszego leczenia czy zwolnienia lekarskie.  Certyfikat dostępny jest pod adresem www.pacjent.gov.pl, po zalogowaniu się (np. profilem zaufanym), w zakładce „Certyfikaty” (w górnym menu – po prawej stronie).

Po wejściu  w certyfikaty należy wybrać ten odpowiedni – tj. certyfikat szczepienia i kliknąć w „Pobierz kod QR”. Później wystarczy zapisać dokument na swoim urządzeniu lub wydrukować. 

IKP jest także powiązane z aplikacją mObywatel (Android: pobierz iOS: pobierz), dlatego certyfikat szczepienia niebawem będziemy mogli pobrać bezpośrednio w tej aplikacji – do 25 czerwca ma pojawić się aktualizacja, która pozwoli na pobieranie i przechowywanie certyfikatu bezpośrednio w aplikacji. Uwaga: w tej chwili w aplikacji mObywatel dostępne jest jedynie krajowe zaświadczenie o szczepieniu – nie jest to certyfikat. Do swobodnego poruszania się po UE konieczny jest  bezwzględnie certyfikat unijny dostępny obecnie jedynie w Internetowym Koncie Pacjenta.

Certyfikat szczepienia COVID będzie honorowany w całej Unii Europejskiej od 1 lipca. Do tego czasu aktualne informacje o dokumentach niezbędnych do podróży do wybranego kraju w UE znajdują się pod adresem: https://reopen.europa.eu/pl