Uwaga grypa!

W ostatnich dniach w Zespole Lecznictwa Otwartego obserwujemy wzmożone zachorowania na grypę. Problem występuje w całej Polsce (tylko w okresie 23-31 stycznia w kraju odnotowano blisko 230 tys. zachorowań). Część z odnotowanych przypadków to tzw. świńska grypa – czyli zakażenie wirusem A/H1N1.

To groźna postać grypy objawiająca się, podobnie jak zwykła grypa, wzrostem temperatury ciała (w przypadku świńskiej grypy sięga ona zazwyczaj powyżej 39 stopni Celsjusza,) dreszczami, bólami mięśni i kostno-stawowymi, bólami głowy i karku, gardła, duszącym kaszlem, uczuciem wyczerpania i ogólnego rozbicia, brakiem i apetytu. Świńskiej grypie często towarzyszy także ból w okolicy ucha.

Aby ograniczyć ryzyko zachorowania na grypę warto się szczepić przeciw grypie i zachować podstawowe zasady higieny, które pozwolą też ochronić przed grypą innych, jeśli sami zachorowaliśmy.
Pamiętaj o:

  • higienie kichania i kaszlenia – zakrywaj nos i usta. Używaj do tego chusteczek jednorazowych, a jeśli nie masz ich przy sobie używaj zgięcia łokcia, a nie wnętrza dłoni
  • częstym myciu rąk –  szczególnie po powrocie do domu, a także w pracy. Jeśli nie masz dostępu  do mydła i wody skorzystaj z żelów lub chusteczek antybakteryjnych
  • unikaniu niepotrzebnego dotykania powierzchni w miejscach publicznych i zbyt bliskiego kontaktu z innymi (np. w autobusie, na zakupach)

Na grypę niestety nie ma skutecznego lekarstwa, dlatego najlepiej ją „wyleżeć i wypocić”. Jeśli objawy grypy są bardzo ostre lub nie ustępują przez kolejne 3-4 dni – zwłaszcza wysoka temperatura, a szczególnie ta oporna na leki przeciwgorączkowe – należy skonsultować się z lekarzem.

Chcesz dowiedzieć się więcej o grypie i sprawdzić jak odróżnić ją od przeziębienia, zobacz: https://zlo-jaworzno.pl/grypa-czy-przeziebienie/