Wiadomości z webinariów

Za nami dwa webinaria, czas więc podsumować, co się wydarzyło.

Metody relaksacji w pracy z dziećmi – to pierwsze webinarium, którym rozpoczęliśmy cykl 8 spotkań przygotowanych na ten rok dla rodziców, nauczycieli oraz wszystkich zainteresowanych mieszkańców miasta pracą z dziećmi i młodzieżą.

Webinarium, przeprowadzone przez Martę Jędrochę, terapeutkę środowiskową/behawioralną pracującą w należącej do Zespołu Lecznictwa Otwartego w Jaworznie Poradni Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży „Azymut”, zostało zorganizowane przy współpracy Miasta Jaworzna oraz Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Na webinarze zostały omówione kwestie dotyczące stresu, jak się objawia, do czego może prowadzić w trzech wymiarach: fizycznym, psychicznym i behawioralnym, jakie czynniki wywołują stres u osób dorosłych a jakie u dzieci oraz jak złagodzić stres. Terapeuta przedstawił metody relaksacji, ćwiczenia jakie warto wykorzystywać w pracy z dziećmi i po które, konkretne ćwiczenia oddechowe warto sięgać, by dziecko mogło się zrelaksować. Poznaliśmy bajki relaksacyjne oraz dowiedzieliśmy się na czym polega wizualizacja i jak ją dostosować do potrzeb dziecka.

Zachęcamy do odsłuchania webinarium: https://youtu.be/nm76uZjaa88 z którego dowiesz się ponadto:

 • czym różni się eustres od dystresu,
 • poznasz listę 43 stresorów,
 • dowiesz się w jakich sytuacjach warto wykorzystać relaksację z dziećmi,
 • wzbogacisz swój warsztat pracy o konkretne ćwiczenia relaksacyjne

Webinarium poświęcone metodom relaksacji w pracy z dziećmi cieszyło się dużym zainteresowaniem mieszkańców miasta oraz bardzo dobrymi opiniami zarówno pod kątem merytorycznym jak i oceny osoby prowadzącej szkolenie.

Drugie webinarium podczas którego omawialiśmy wykorzystywany w terapii behawioralnej sposób motywowania dzieci do przejawiania właściwych zachowań.

Gospodarka żetonowa – bo o niej tu mowa – by była skuteczna, musi być realizowana według ściśle określonych zasad. Jest to metoda wykorzystywana nie tylko w pracy z dziećmi, sami również na co dzień mamy z nią do czynienia np. robiąc zakupy w sklepie, który oferuje nam kartę do zbierania punktów, które następnie możemy wymienić na konkretne „nagrody”.

Zapraszamy do zapoznania się z webinarium https://youtu.be/Yc7px2c9kV8 prowadzonym przez Martę Jędrochę, terapeutę środowiskowego/behawioralnego Poradni Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży „Azymut”, działającej w Zespole Lecznictwa Otwartego w Jaworznie.
Z webinarium dowiesz się m.in.:

 • czym jest warunkowanie klasyczne i sprawcze i w jaki sposób te prawa uczenia się wpływają na nasze życie,
 • czym jest gospodarka żetonowa i w jakim celu ją stosujemy,
 • jakie są zasady tworzenia i skutecznego stosowania systemów punktowych,
 • czy lepiej jest wzmacniać dobre zachowania dziecka czy karać niewłaściwe,
 • dlaczego częściej karzemy innych niż chwalimy,
 • dlaczego dzieci przyzwyczajają się do kar,
 • jakie są rodzaje wzmocnień i reguły ich stosowania,
 • czy nagroda zawsze jest wzmocnieniem,
 • jakie błędy najczęściej popełniane są w punktowych systemach oceniania zachowania stosowanych
  w szkołach.

Kontynuacją webinaru są organizowane warsztaty, na których uczestnicy będą konstruować systemy motywacyjne dla swoich podopiecznych- czy to w klasie, szkole czy tez innych placówkach wspierających dzieci i młodzież. Spotkania odbędą się 13, 20, 27 kwietnia od godziny 17.00 w Poradni Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży „Azymut” w Jaworznie.

Zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnych webinariach, poświęconym następującym zagadnieniom:

 • „Zaburzenia odżywiania i zaburzenia karmienia u dzieci i młodzieży” (11 maja godz. 17.00)
 • „Pandemia a zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży wracającej do nauki stacjonarnej” (25 maja godz. 17.00)

Zapisy przyjmujemy mailowo na dres azymut@zlo.jaw.pl oraz telefonicznie: 698 202 201, 32 616 40 63