Za nami Światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika

Co roku, 8 maja, obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika. To choroba na którą zapada ćwierć miliona kobiet na świecie, w tym 3,5 tys. w Polsce.

Niestety rak jajnika dość długo rozwija się bezobjawowo i dlatego w ponad 60 – 70 proc. przypadków wykrywanych jest w stadium zaawansowanym, gdzie skuteczność leczenia jest stosunkowo mała. Czasem raj jajnika daje niespecyficzne objawy ze strony układu pokarmowego jak powtarzające się wzdęcia, biegunki, uczucie sytości, czy ucisk w miednicy, nie jest to jednak reguła, dlatego  wszystkim pacjentkom przypominamy o konieczności systematycznych, cyklicznych badań kontrolnych w poradni ginekologicznej ZLO działającej w lokalizacjach ZLO Podłęże, Podwale oraz Szczakowa. Do poradni nie jest wymagane skierowanie.

Czy jesteś w grupie ryzyka?

W ogólnej populacji na raka jajnika statycznie choruje ok. 1 proc. kobiet, czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowania są predyspozycje genetyczne m.in. dziedziczenie mutacji genu BRCA1/2 (ma ją ok. 15 – 20 proc. chorych na ten nowotwór), który zwiększa ryzyko zachorowania do nawet do 40 proc.  oraz występowanie raka piesi lub jajnika w wywiadzie rodzinnym. W grupie ryzyka znajdują się również pacjentki, u których występują czynniki związane z gospodarką hormonalną takie jak: wczesna pierwsza miesiączka, późna menopauza, endometrioza lub torbiele jajnika, długotrwałe przyjmowanie hormonalnej terapii zastępcze. Ryzyko zachorowania zwiększa również otyłość, nieprawidłowa dieta, czy palenie tytoniu.