ZLO bezpłatnie bada jaworznian

Mieszkańcy Jaworzna, którzy uczestniczyli 20 maja w Święcie Rodziny, mogą poddać się bezpłatnym badaniom laboratoryjnym w ramach akcji Zespołu Lecznictwa Otwartego – „Zdrowa rodzina”.

ZLO sprawował podczas Święta Rodziny opiekę medyczną. – Oprócz kilku drobnych zadrapań, które opatrzyły pielęgniarki ZLO, wszystko było w porządku. Jaworznianie bawili się świetnie i przede wszystkim bezpiecznie – mówi obecna na wydarzeniu Regina Naftyńska ze ZLO.

Podczas święta, na specjalnym stoisku, personel medyczny spółki edukował z zakresu zdrowego, dobrze zbilansowanego żywienia i zachęcał do bezpłatnych badań laboratoryjnych. W ramach akcji ZLO „Zdrowa rodzina” dedykowane pakiety badań trafiły do dzieci („Zdrowe dziecko”) i dorosłych („Zdrowa kobieta” i „Zdrowy mężczyzna”).

Nasza propozycja spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem. Największym zainteresowaniem cieszyły się kupony dla kobiet i badania dzieci. Nie brakowało chętnych do ważenia i mierzenia, często rodzinnego. Mamy nadzieję, że akcja „Zdrowa rodzina” zachęci jaworznian do profilaktyki zdrowotnej – mówi Jacek Nowak, prezes ZLO.

Kupony – „Zdrowe dziecko” – trafiły do najmłodszych i młodzieży. W ramach akcji personel medyczny ZLO badał ich BMI (body mass index – wskaźnik masy ciała) i zapraszał do bezpłatnych badań poziomu glukozy (glukoza na czczo) oraz konsultacji dietetycznej.

Dla dorosłych ZLO przygotował pakiety badań laboratoryjnych – „Zdrowa kobieta” oraz „Zdrowy mężczyzna” – z których zainteresowani mogli wybrać dwa najbardziej potrzebne. I tak, zarówno kobiety jak i mężczyzn spółka zachęcała do badań w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu B (WZW B: antygen, P/ciała anty – HBS), które dedykuje w szczególności osobom wykonującym zawody medyczne, a także związane z kosmetologią, fryzjerstwem itp. oraz pacjentom przygotowującym się do zabiegu medycznego. Ukąszonym przez kleszcze ZLO rekomendowało badanie w kierunku boreliozy (p.p. boreliozie: IG M, IG G), w ramach profilaktyki chorób reumatologicznych, w tym dny moczanowej – badanie kwasu moczowego, a w ramach monitorowania cukrzycy – hemoglobiny glikowanej (HbAC1C). Można też wybrać markery nowotworowe – PSA dla mężczyzn oraz AFP i CEA dla kobiet. Badania laboratoryjne można wykonać we wszystkich placówkach ZLO (MCM Leopold, MCM Kościuszko, MCM Podłęże, MCM Jeleń, MCM Byczyna, MCM Jeleń, MCM Ciężkowice, MCM Łubowiec, MCM Osiedle Stałe, MCM Podwale) do 30 czerwca br.