ZLO: Profilaktyka fluorkowa u jaworznickich dzieci

W jaworznickich szkołach podstawowych, jak każdego roku, w ramach Medycyny Szkolnej ZLO, przeprowadzana jest fluoryzacja zębów. Ma ona na celu ograniczenie występowania próchnicy zębów u dzieci.

Fluoryzacja w szkołach odbywa się w postaci szczotkowania zębów specjalnym preparatem z fluorem za pomocą jednorazowych szczoteczek pod nadzorem pielęgniarek/higienistek ZLO. Przeprowadzana jest sześć razy w roku, w około sześciotygodniowych odstępach, wśród uczniów klas 1-6. Fluoryzacja prowadzona jest w Jaworznie w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej, tak jak i na terenie całego kraju na obszarach, gdzie poziom fluorków w wodzie pitnej nie przekracza wartości 1 mg/l.

Dlaczego fluor?
Fluor przenika szkliwo zębów i działa na obecne w nim związki wapnia. Dzięki temu wapń słabiej rozpuszcza się w kwasach, których w jamie ustnej nie brakuje. W rezultacie zęby stają się odporniejsze na kwasy rozpuszczające szkliwo i jednocześnie na bakterie, których rozwój fluor hamuje, a które powodują próchnicę.

Fluoryzacja to nie wszystko
Fluoryzacja to tylko jedna z metod zapobiegania próchnicy. Kluczowa pozostaje codzienna higiena osobista jamy ustnej mająca na celu niedopuszczenie do tworzenia na zębach i dziąsłach bakteryjnej płytki nazębnej oraz dokładne i szybkie jej usuwanie przez umiejętne i częste –  minimum poranne i wieczorne ­ oczyszczanie wszystkich powierzchni zębowych. Równie ważne jest racjonalne odżywianie się dzieci, w tym ograniczenie spożywania między posiłkami słodyczy, produktów zawierających dużo białka i składników mineralnych, m.in. wapnia, fosforu, magnezu, żelaza i fluoru oraz witamin A, D, C.

Fluoryzacja zębów to tylko jedno z zadań realizowanych przez personel ZLO w ramach Medycyny Szkolnej.