ZLO rozdał jaworznianom ponad 1000 kuponów na bezpłatne badania

Zespół Lecznictwa Otwartego podczas kilkunastu imprez dla mieszkańców Jaworzna, które odbywały się w ostatnich miesiącach rozdał – w ramach autorskiej akcji ”Zdrowa rodzina” – ponad 1000 kuponów na bezpłatne badania laboratoryjne. Spółka zapewniała też opiekę medyczną podczas imprez i gwarantowała ich uczestnikom różne usługi medyczne.

Pierwsze kupony trafiły do uczestników organizowanego w maju Święta Rodziny. Podczas imprezy ZLO gwarantował także usługi realizowane przez personel medyczny spółki jak pomiar wzrostu i masy ciała z obliczaniem BMI, pomiar ciśnienia tętniczego oraz porady dietetyka.
– ZLO od wielu lat angażuje się w imprezy organizowane dla jaworznian. Zabezpieczamy te imprezy medycznie i świadczymy podczas nich różne usługi. W tym roku postanowiliśmy zachęcić naszych pacjentów i wszystkich mieszkańców do pogłębionej profilaktyki zdrowotnej, którą najskuteczniej jesteśmy w stanie zapewnić w naszych przychodniach. Tak narodził się pomysł na akcję „Zdrowa rodzina – mówi Jacek Nowak, prezes Zespołu Lecznictwa Otwartego w Jaworznie. – Cieszymy, że nasza inicjatywa cieszyła się dużym zainteresowaniem jaworznian. Podczas plenerowych imprez rozdaliśmy ponad 1000 rodzinnych kuponów – dodaje prezes ZLO. W ramach akcji „Zdrowa Rodzina” ZLO przygotował zestawy badań zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dorosłych. Dla dzieci dedykowane były kupony „Zdrowe dziecko”. W ramach akcji personel medyczny spółki badał BMI (body mass index – wskaźnik masy ciała) i zapraszał do bezpłatnych badań poziomu glukozy (glukoza na czczo) oraz konsultacji dietetycznej. Dla dorosłych ZLO przygotował pakiety badań laboratoryjnych – „Zdrowa kobieta” oraz „Zdrowy mężczyzna” –  z których zainteresowani wybrać mogą dwa najbardziej potrzebne. I tak, zarówno kobiety jak i mężczyzn spółka zachęcała do badań w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu B  (WZW B: antygen, P/ciała anty – HBS), które dedykowała w szczególności osobom wykonującym zawody medyczne, a także związane z kosmetologią, fryzjerstwem itp. oraz pacjentom przygotowującym się do zabiegu medycznego. Ukąszonym przez kleszcze ZLO rekomendował badanie w kierunku boreliozy (p.p. boreliozie: IG M, IG G), w ramach profilaktyki chorób reumatologicznych, w tym dny moczanowej – badanie kwasu moczowego, a w ramach monitorowania cukrzycy – hemoglobiny glikowanej (HbAC1C). Można też było wybrać markery nowotworowe – PSA dla mężczyzn oraz  AFP i CEA  dla kobiet.

W sumie, podczas kilkunastu imprez organizowanych od maja do października tego roku, spółka rozdała ponad 1000 kuponów „Zdrowa kobieta” „Zdrowy mężczyzna” i „Zdrowe dziecko” oraz, podczas imprezy na Jeziorkach „Profilaktyka cukrzycy”, 100 dodatkowych kuponów dedykowanych chorym na cukrzycę oraz osobom zainteresowanym przeprowadzeniem przesiewowych badań w kierunku tej choroby. Najwięcej kuponów akcji „Zdrowa rodzina” (ponad 300) rozdano podczas majowego Święta Rodziny. Nie brakowało jednak zainteresowanych akcją ZLO podczas innych wydarzeń, w które zaangażowała się z kuponami spółka, jak Dzień Dziecka, Festyn Rodzinny w Byczynie, Festyn Rodzinny w Borach, Festyn Elżbietański w Szczakowej, Konferencja ,,Żyj zdrowo i bezpieczne” w Szkole Podstawowej Nr 1, Festyn Rodzinny – Dom Działkowca – Warpie, czy Dożynki w Byczynie. Ostatnią imprezą plenerową, na której można było pozyskać kupony, był październikowy Rajd Nordic Walking.
Dużym powodzeniem uczestników imprez cieszyły się także pokazy ZLO dotyczące bezpiecznego usuwania kleszczy z ciała, przeprowadzone po raz pierwszy dla najmłodszych podczas czerwcowego Dnia Dziecka na jaworznickim Rynku (gdzie spółka zaangażowała się w ścieżkę edukacyjną pod hasłem ,,Bezpieczne wakacje”) i powtarzane na wielu kolejnych imprezach, jak np. Festyn Elżbietański w Szczakowej, Piknik Rodzinny w Szkole Podstawowej Nr 3, Festyn Rodzinny – Dom Działkowca Warpie czy Dożynki w Byczynie. Podczas pokazów uczestnicy imprez sami mogli spróbować profesjonalnego usuwania kleszczy na specjalnych fantomach i za pomocą dedykowanych temu, dostępnych w aptekach, urządzeń.
ZLO zabezpieczał także medycznie jaworznicki start Tour de Pologne oraz zaangażowany był – gwarantując opiekę medyczną oraz usługi związane z profilaktyką zdrowotną – m.in. w Dni Godności Osób Niepełnosprawnych czy Piknik Rodzinny w Szkole Podstawowej Nr 5.