ZLO: Tomograf stożkowy – pracownicy już przeszkoleni

Pracownicy Pracowni RTG (ZLO Leopold) Zespołu Lecznictwa Otwartego w Jaworznie wzięli udział w szkoleniu z obsługi nowoczesnego tomografu stożkowego – zakupionego przez ZLO, jedynego takiego w Jaworznie urządzenia, które już w niedalekiej przyszłości będzie dostępne dla pacjentów.

Tomograf

Sprzęt przeszedł już pierwszą kontrolę: Oddział Badań Higieny Radiacyjnej WSSE w Katowicach przeprowadził pomiary promieniowania jonizującego rtg, po uzyskaniu wyników badania tomograf czeka jeszcze jedna kontrola i będzie mógł służyć pacjentom.

Tomograf stożkowy to nowoczesne, precyzyjne urządzenie. Dzięki tomografii stożkowej uzyskuje się wielopłaszczyznowe obrazy w rozmiarach rzeczywistych, zapisane w formie cyfrowej, podobnie jak w przypadku tomografii komputerowej. Budowa aparatu, pozycja pacjenta podczas badania i ruch lampy są natomiast zbliżone do badania pantomograficznego (czyli tzw. panoramy). Badanie polega na rejestracji danych za pomocą wiązki promieniowania o kształcie stożka (stąd nazwa urządzenia). W jego trakcie lampa RTG wykonuje częściowy lub pełny obród wokół głowy pacjenta. Badanie to może obejmować od kilku zębów po całą twarzoczaszkę. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych, w tym promieniowania w postaci wiązki stożkowej, znacznie skraca się czas wykonywania badania, a przede wszystkim kilkudziesięciokrotnie zmniejsza się – w porównaniu z klasyczną tomografią – dawka promieniowania. Ze sprzętu korzystać będą głównie stomatolodzy, ortodonci i implantolodzy. Urządzenie, dzięki szczegółowemu obrazowaniu zatok i stawów, może być również pomocne dla laryngologów i chirurgów.

Zakupiony przez ZLO, wyprodukowany w Niemczech, tomograf CBCT Orthophos SL 3D firmy Dentsply Sirona, uchodzi obecnie za najnowocześniejszy sprzęt na świecie.