14 czerwca Światowy Dzień Krwiodawcy
Światowy Dzień Krwiodawcy upamiętnia urodziny Karla Landsteinera, odkrywcy systemu grup krwi ABO , który opracował nowoczesny system grupowania krwi. Za odkrycie naukowiec otrzymał Nagrodę Nobla w 1930 roku. W 1937 roku lekarze wraz z Alexandrem S. Wienerem zidentyfikowali czynnik RH, dzięki któremu transfuzje krwi były znacznie bezpieczniejsze.
14 czerwca 2004 r. ustanowiono Światowym Dniem Krwiodawcy przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), Międzynarodową Federację Towarzystw Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca (IFRC), Międzynarodową Federację Organizacji Krwiodawców oraz Międzynarodowe Towarzystwo Transfuzjologiczne.
14 czerwca szerzymy wiedzę na temat krwiodawstwa oraz składamy podziękowania krwiodawcom za bezinteresowne oddanie krwi.
Krew jest jednym z najważniejszych elementów organizmu i dzięki niej ratuje się wiele istnień ludzkich.
Pomysłodawcy Światowego Dnia Krwiodawcy postawili sobie cele na przyszłość, w tym uświadomienie społeczeństwu znaczenia regularnego i dobrowolnego krwiodawstwa oraz stworzenie odpowiednich warunków ramowych do korzystania z krwi i produktów krwiopochodnych. Co roku impreza ma określone hasło przewodnie, które wyznaczają również organizatorzy święta.
Dotychczasowe tematy Światowego Dnia Krwiodawcy obejmowały:
- Co możesz zrobić ? Przekaż darowiznę, przekaz krew
- Krew łączy nas wszystkich
- Dziękuję ci za uratowanie mi życia.
- Daj życie, daj krew.
- Wszyscy krwiodawcy to bohaterowie.
- Więcej krwi. Więcej życia.
Obecnie ponad 90% dawców krwi pochodzi od ochotniczych dawców krwi w ponad 70 krajach. Światowy Dzień Krwiodawcy zapewnia również dodatkowe wsparcie dla publicznych służb krwiodawstwa. Święto to okazja do uzupełnienia zapasów krwi, a także akcje krwiodawstwa. Transfuzje krwi i produktów krwiopochodnych pomagają uratować miliony istnień ludzkich. Krew jest potrzebna do skomplikowanych zabiegów medycznych i chirurgicznych, jest również wykorzystywana w położnictwie i leczeniu anemii u dzieci. Krew jest bardzo ważna dla podtrzymania życia, ponieważ nie stworzono jeszcze zadowalającego substytutu krwi.
Anna Pieczara