23 lutego 2022 – Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Światowy Dzień Walki z Depresją ma na celu upowszechnienie wiedzy na temat zaburzeń depresyjnych. Zrozumienie tego, czym jest depresja i w jaki sposób można jej zapobiegać i leczyć, pomoże w lepszej diagnostyce i rozwianiu mitów związanych z tą chorobą. A przede wszystkim pomoże w zachęceniu osób zmagających się z depresją oraz ich bliskich, do szukania fachowej pomocy.

Według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w 2030 roku choroba ta będzie na pierwszym miejscu w rankingu najczęstszych chorób. Szacunkowe dane wskazują, że na całym świecie z depresją zmaga się 320 mln ludzi, z kolei w Polsce jest to około 1,5 mln osób. Depresja jest najczęściej diagnozowana u osób między 20. a 40. rokiem życia. Kobiety cierpią na nią dwukrotnie częściej. Według najnowszych badań, w okresie pandemii COVID- 19, może to być nawet dwa razy więcej osób.

Czym jest depresja?

Depresja to nie to samo co spadek nastroju i chwilowe pogorszenie samopoczucia. To poważna choroba, która negatywnie wpływa na wiele aspektów życia. Wielu chorych na depresję stopniowo rezygnuje z codziennych aktywności, kontaktów społecznych, a nawet nauki czy pracy.

Na depresję zachorować może każdy, niezależnie od wieku, płci i sytuacji materialnej. Coraz częściej choroba ta odnotowywana jest wśród dzieci i młodzieży, dodatkowo okres izolacji społecznej spowodowany Covid-19 nasilił stany depresyjne u najmłodszych.

Chorzy na depresję zaczynają zaniedbywać nie tylko codzienne obowiązki – pracę, szkołę, higienę osobistą, ale też relacje z rodziną i przyjaciółmi. Zmiany nastroju trwające dłużej niż dwa tygodnie powinny skłonić nas do szukania pomocy u lekarza pierwszego kontaktu, psychologa lub psychiatry. Niestety, chorzy na depresję najczęściej nie chcą o niej mówić.

Objawy depresji to nie tylko stan ducha, ale też ciała., które wysyła do otoczenia wiele bodźców, które mówią o naszej kondycji psychicznej. Monotonny głos, spowolniałe ruchy, niepokój okazywany częstym zmienianiem pozycji ciała i manipulowaniem palcami u rąk, smutek połączony z ubogą mimiką twarzy – są to oznaki, które przy długim (2-3 tygodniowym) utrzymywaniu się mogą wymagać konsultacji psychiatrycznej. Wizyta u specjalisty jest również wskazana w przypadku, gdy niepokojące objawy sugerujące depresję pojawiają się na krótko, ale często i regularnie lub kiedy nasilają się one na tyle znacznie, że dana osoba odczuwa z tego powodu szczególny niepokój bądź zaczyna mieć myśli samobójcze.

Depresja i jej leczenie

Depresja jest chorobą wymagającą złożonego leczenia. W dużej mierze wykorzystuje się farmakoterapię. Środki przeciwdepresyjne przeciwdziałają obniżonemu samopoczuciu, oraz starają się ograniczyć stan długotrwałego napięcia nerwowego. Wskazuje się, że leczenie farmakologiczne przynosi poprawę w około 60% przypadków. Warto jednak pamiętać, że leki zaliczane do grona antydepresantów mają obciążające działanie na organizm i sferę psychiczną. Lekarz powinien precyzyjnie dobrać dawkę do aktualnego stanu pacjenta oraz wziąć pod uwagę jego wrażliwość emocjonalną, która może zostać wystawiona na próbę podczas zmian nastroju wynikających z wprowadzenia leku.

Równie dużą skuteczność zapewnia psychoterapia. Kilkanaście tygodni indywidualnych sesji z terapeutą specjalizującym się w przypadkach depresji może okazać się znaczącą pomocą, zwłaszcza dla osób z problemami natury psychogennej. Sesje terapeutyczne umożliwiają przepracowanie trudnych emocji, omówienie niewygodnych tematów oraz zrozumienie własnego gniewu i bólu, jakie doprowadziły do tak skrajnego stanu. Psychoterapeuta ułatwi choremu odzyskanie właściwej równowagi emocjonalnej oraz pozwoli na wypracowanie poczucia stabilności, ułatwiając pacjentowi powrót do funkcjonowania w życiu społecznym. 

Poradnia zdrowia psychicznego
oraz Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży „AZYMUT”
mieszczą się w:
ZLO Kościuszko

Plac Górników 5A
43-600 Jaworzno

Do poradni nie jest wymagane skierowanie.