Cukrzyca: Pacjenci pod szczególnym nadzorem ZLO

Cukrzyca to przewlekła choroba cywilizacyjna wynikająca z zaburzonego wydzielania lub działania insuliny – hormonu produkowanego przez trzustkę. Choruje na nią przeszło 3 miliony Polaków, a chorych stale przybywa. Cukrzycy nie da się wyleczyć, ale można i trzeba ją kontrolować, by nie dopuścić do groźnych powikłań. Taką opiekę gwarantuje pacjentom ZLO.

Pragnienie, którego nie sposób ugasić…
Podstawowym objawem cukrzycy jest  wysoki poziom glukozy we krwi, dlatego warto wykonywać badanie jego poziomu w ramach profilaktyki zdrowotnej. Chorzy na cukrzycę odczuwają wzmożone pragnienie (polidypsja) i częstego oddają mocz  (poliuria). Niepokoić powinno tez osłabienie,  chudnięcie (mimo wzmożonego apetytu), zmniejszenie sprawności ruchowej, nocne skurcze łydek (spowodowane zaburzeniami gospodarki jonowej), zaburzenia widzenia spowodowane zmienionym napięciem soczewki a także świąd i ropne infekcje skóry (krocze, narządy płciowe), w tym grzybica skóry i błon śluzowych. Objawy te oraz ich intensywność mogą być uzależnione od typu cukrzycy z którym się borykamy. Cukrzycę możemy mieć też „zapisaną w genach” – jeśli nasi najbliżsi borykają się z tą chorobą, znacznie wzrasta ryzyko, że sami na nią zapadniemy, dlatego powinniśmy postawić szczególny akcent na badania profilaktyczne.

Rodzaje cukrzycy a leczenie
Wyróżnimy kilka typów cukrzycy (głównie cukrzycę typu I, II, ale także np. ciążową, wtórną) przy czym zdecydowana większość chorych, bo ok 80-90 proc. zapada na cukrzycę typu II – czyli insulinoniezależną, do której w dużej mierze przyczynia się otyłość i niezdrowy styl życia. W przypadku cukrzycy typu II przyczyną podwyższonego poziomu glukozy we krwi jest nieprawidłowe działanie insuliny w organizmie. To najczęściej choroba osób starszych. Temu rodzajowi cukrzycy towarzyszy najczęściej otyłość (a nie chudnięcie jak w przypadku jej innych postaci) oraz nadciśnienie tętnicze. Leczenie cukrzycy typu II opiera się przede wszystkim na odpowiedniej diecie (którą w ZLO zapisuje zazwyczaj dietetyk), wysiłku fizycznym oraz dodatkowo stosowaniu leków przeciwcukrzycowych, a czasem insuliny.  Powodzenie leczenia zależy głównie od motywacji i sumienności pacjentów. Co istotne, tej postaci cukrzycy można w znacznym stopniu zapobiegać  lub opóźniać jej wystąpienie poprzez zdrowy styl życia. Cukrzyca „lubi” bowiem otyłość, statyczny tryb życia,  używki i stres.
Inną postacią cukrzycy jest cukrzyca typu I, która dotyka ok 10-15 proc chorych. W tej postaci trzustka nie wydziela insuliny i jedynym sposobem jej leczenia jest podawanie insuliny – wsparte dietą i aktywnym trybem życia. Cukrzyca typu I występuje zazwyczaj u dzieci i młodych ludzi. W leczeniu bardzo ważną rolę odgrywa samokontrola pacjentów (lub ich opiekunów), ponieważ wymaga ona wielokrotnego – nawet w ciągu doby  – mierzenia cukru we krwi oraz rygorystycznego przyjmowania insuliny.
Obok cukrzycy typu I i II specjaliści wyróżniają także cukrzycę ciążową, która diagnozuje się w trakcie ciąży, a która zwykle zanika po porodzie. Jej leczenie – ze względu na zdrowie ciężarnej i dziecka jak i ryzyko zachorowania kobiet w przyszłości – powinno być prowadzone przez specjalistów. Specjalistycznego prowadzenia wymaga także leczenie tzw. cukrzycy wtórej, która może mieć podłoże m.in. przyjmowanych lekach, czy innych chorobach (np. nadczynności tarczycy czy chorobach trzustki)

Niebezpieczne powikłania
Niekontrolowana cukrzyca to ryzyko wielu powikłań. Dzieli się je na wczesne (ostre), które powstają w efekcie wahań poziomu cukru we krwi oraz późne (przewlekłe), przyczyną których jest zawyżony poziom cukru najczęściej przez wiele lat. Zaniedbane ostre powikłania cukrzycy mogą prowadzić do  śpiączki cukrzycowej, a nawet śmierci. Przewlekłe (późne) powikłania cukrzycy związane są z uszkodzeniem naczyń krwionośnych (drobnych i dużych) i mogą prowadzić do uszkodzenia wzroku, nerwów, nerek, chorób serca, stopy cukrzycowej oraz udaru mózgu.

Po wsparcie do ZLO
Pacjenci ZLO borykający się z cukrzycą objęci są programem profilaktycznym „Pod szczególnym nadzorem ZLO” i mogą liczyć na stałą opiekę lekarską zarówno w ramach podstawowej opieki zdrowotnej jak i w poradni specjalistycznej., Zaleca się co 6 miesięcy wizytę kontrolną oraz badania laboratoryjne (glukoza, kreatynina, kwas moczowy, alat, lipidogram, badania ogólne moczu), natomiast co 12 miesięcy badanie Hba1c oraz  skierowanie na konsultację okulistyczną – w tym badanie dna oka. W celu kompleksowego podejścia do leczenia cukrzycy ZLO oferuje także wsparcie dietetyka ustalającego dla każdego pacjenta indywidualne postępowanie dietetyczne – w Poradni diabetologicznej a także w Poradni Promocji Zdrowia. Poradnia Diabetologiczna ZLO wykonuje świadczenia z zakresu profilaktyki, diagnostyki i leczenia pacjentów z cukrzycą. Wyposażona jest w sprzęt umożliwiający badanie poziomu cukru we krwi, ciśnienia krwi, pomiar wzrostu i masy ciała oraz przepływów krwi. Poradnia Diabetologiczna oraz Poradnia Promocji Zdrowia prowadzą edukację z zakresu obsługi glukometru i nauki technik podawania insuliny. Do obu poradni wymagane jest skierowanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego.