Dzień Bez Tytoniu 2021
Co roku, 31 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Tytoniu. Święto stanowi okazję do zwrócenia uwagi całego świata na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywne skutki zdrowotne.
Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet w Bristolu przeciętny palacz żyje 10 lat krócej niż osoba niepaląca. Każdy papieros kosztuje 11 minut życia! Obliczono również, że przeciętny palacz (mężczyzna) od 17 do 71 roku życia wypala 311 688 papierosów.
Skutki palenia tytoniu są znane od lat. Papieros to nie tylko nikotyna. W dymie papierosowym i samym papierosie znajduje się mnóstwo trujących związków chemicznych, w tym substancji rakotwórczych. Trzy podstawowe grupy zaburzeń związanych z nikotynizmem, to: choroby nowotworowe, niewydolność płuc i choroba wieńcowa serca. Lista schorzeń spowodowanych paleniem tytoniu jest jednak znacznie dłuższa.
- nowotwory, np. rak płuc, rak przełyku i krtan, rak wargi, rak języka, rak jamy ustnej, rak trzustki.
- choroby serca i naczyń krwionośnych, np. nadciśnienie tętnicze, zaburzenia pracy serca, choroba wieńcowa, miażdżyca, tętniak aorty, zawał serca, udar mózgu;
- choroby układu oddechowego, np. astma, gruźlica, grypa, przewlekłe zapalenie oskrzeli;
- choroby układu pokarmowego, np. wrzody żołądka i dwunastnicy, przepuklina jelitowa.
- palenie papierosów zmniejsza również gęstość kości, co jest charakterystyczne dla osteoporozy, i może powodować groźne w skutkach złamania kośc biodrowych.
- choroby zębów, np. paradontoza, zapalenie dziąseł, próchnica, nieprzyjemny zapach z ust;
- choroby oczu – dym papierosowy jest częstą przyczyną podrażnień oczu, zapalenia spojówek, problemów z nadmiernym łzawieniem itd.
- choroby układy hormonalnego
- choroby układu rozrodczego
- choroby skóry
Powyższa lista to jedynie drobny fragment zagrożeń, płynących z faktu palenia.
Naukowcy są zgodni – zarówno osoby palące papierosy, jak i wapujące (używające papierosów elektronicznych i ich nowatorskich wyrobów), znacznie ciężej przechodzą infekcje koronawirusem. Niektóre badania wskazują na wyższe ryzyko infekcji SARS-CoV-2 u osób palących, ale wszystkie dowodzą ciężkiego przebiegu COVID-19 i większej częstości zgonów z tego powodu u osób palących.
W światowym Dniu Bez Tytoniu warto rozważyć rzucenie palenia, dla siebie oraz swoich bliskich. Obecnie na rynku istnieje wiele środków, które pomagają w tej niełatwej decyzji, a tzw. skutki odstawienne są wręcz minimalne. Więcej informacji na ten temat na stronie: http://jakrzucicpalenie.pl/