Izolacja domowa
ZASADY IZOLACJI DOMOWEJ DLA PACJENTÓW Z DODATNIM WYNIKIEM BADANIA NA KORONAWIRUSA SARS-Cov – 2
Izolację taką stosuje się u pacjentów, u których nie występują objawy chorobowe lub występują łagodne objawy tj. stan podgorączkowy, kaszel, ból gardła, osłabienie.
JEDNAKŻE WYNIK BADANIA JEST DODATNI.
Osoby zamieszkujące z takim pacjentem są najbardziej narażone na zakażenie podczas mówienia, kaszlu, kichania i kontakt z przedmiotami zakażonymi.
Podczas izolacji domowej:
- mierz 2 x dziennie temperaturę ciała, pij conajmnie 1,5 l płynów i spożywaj 3-4 posiłki lekkostrawne
- przebywaj całą dobę w swoim pokoju z zamkniętymi drzwaiami, często wietrz pomieszczenie
- nie używaj w pokoju wiatraków i klimatyzatorów
- z pozostałymi domownikami kontaktuj się poprzez telefon, komputer, unikaj bezpośrednich rozmów z najbliższymi
- najbliźsi i zwierzęta domowe nie powinny zbliżać się do ciebie na mniej niż 2m – zwierzęta mogą przenieść wirusa na pozostałych domowników
- osoba, która wchodzi do twojego pokoju powinna mieć założoną maskę
- nie wynoś rzeczy z pokoju, których stale używasz
- nie wychodź do innych pomieszczeń w mieszkaniu zwłaszcza, gdy ktoś w nich przebywa
- korzystając z łazienki, dezynfekuj po sobie sanitariaty, myj ręce, ręcznik, gąbkę szczoteczkę do zębów przechowuj w swoim pokoju
- ręcznik zmieniaj 1 x dziennie a pościel co 2 dni
- jeśli musisz wyjść z pokoju zakładaj maseczkę z bawełny lub jednorazową, pamiętaj, że jeżeli używasz jednorazowej łączny czas korzystania z niej to max. 6h
- usuwaj maskę jednorazową do kosza w swoim pokoju
- zużyte ręczniki, pościel ubrania wkładaj do worka foliowego i wystawiaj z pokoju za drzwi, aby inni domownicy mogli je wyprać
- śmieci zbieraj do foliowego worka i wystawiaj na zewnątrz pokoju
- posiłki odbieraj spod drzwi pokoju, spożywaj je w izolacji, używaj osobnych sztućców, naczyń i kubków
- naczynia i sztućce wystawiaj na zewnątrz pokoju, osoba zmywająca po tobie powinna użyć programu w zmywarce z temp. powyżej 60ºC, jeżeli myje ręcznie również powinna zastosować wodę z detergentem, woda musi być gorąca, dodatkowo zaleca się przelewanie naczyń i sztućców wrzątkiem. Po wykonaniu tych czynności należy umyć ręce wodą z mydłem.
JAK SPRZĄTAĆ W MIESZKANIU
- Kilka razy dziennie dezynfekuj chusteczką nasączoną środkiem dezynfekcyjnym powierzchnie mebli, klamki, uchwyty lodówki i do szafek, rączkę czajnika, armaturę wodną, spłuczkę w WC, wyłączniki światła. NIE WYCIERAJ NADMIARU ŚRODKA DEZYNFEKCYJNEGO, POZWÓL ABY SAM ODPAROWAŁ.
- NIE WYSYŁAJ PRANIA DO PRALNI ZBIOROWEJ.
- Ubrania i pościel pierz w osobnym wsadzie pralki nie z rzeczami pozostałych domowników. Pranie wyrzuć bezpośrednio z worka do bębna pralki nie dotykając go, używaj programów z temperaturą co najmniej 60ºC przez co najmniej 40 min.
- Po załadunku prania umyj i zdezynfekuj ręce
- Jeżeli używasz maseczek bawełnianych osoba zajmująca sie praniem powinna przelać je wrzątkiem, wyprać i przeprasować żelazkiem z parą wodną.
- Śmieci z pomieszczenia izolacji powinny być zapakowane w dodatkowy foliowy worek i usunięte do kontenera. Osoba usuwająca śmieci powinna robić to w rękawiczkach a po ich zdjęciu musi umyć i zdezynfekować ręce.
Należy pamiętać, że przez cały okres kwarantanny/izolacji osoby poddane kwarantannie, osoby uznane za wyleczone jak również ich domownicy powinni jeszcze przez okres 14 dni pozostać w obrębie swojego mieszkania/ogrodu i nie kontaktować się z sąsiadami. W sprawie załatwienia zaopatrzenia żywieniowego czy innych środków nadal powinni poprosić telefoniczne o dostarczenie ww towarów tak jak podczas izolacji, albo przez służby społeczne lub rodzinę czy znajomych.