Koronawirus nadal aktywny

SZANOWNI PACJENCI.

Zniesienie wielu dotychczasowych obostrzeń spowodowało, że część osób jest przekonanych, że koronawirus już jest opanowany i w pełni wróciliśmy do reguł życia sprzed epidemii. Niestety wirus SARS CoV-2 nadal jest bardzo aktywny a w ostatnich dniach odnotowuje się stały wzrost liczby zachorowań. Z uwagi na aktualną sytuację epidemiologiczną i realne zagrożenie dla zdrowia, w ślad za wytycznymi służb sanitarnych, rekomendujemy przestrzeganie następujących zasad:

1. W celu umówienia wizyty u lekarza skontaktuj się z nami telefonicznie. Zalecamy kontakt z Centralną Rejestracją pod numerem (32) 616 34 79. W przypadku zbyt długiego oczekiwania na połączenie z Centralną Rejestracją, uprzejmie prosimy o kontakt telefoniczny bezpośrednio do danej przychodni, numery dostępne pod linkiem https://zlo-jaworzno.pl/kontakt/

2. W celu zminimalizowania ryzyka zakażenia w pierwszej kolejności proponujemy teleporady. Lekarz udzielający teleporady, na podstawie przeprowadzonego wywiadu medycznego i oceny stanu zdrowia pacjenta podejmie decyzję o konieczności wizyty osobistej w przychodni. Wówczas pacjent zostanie umówiony na konkretną godzinę do lekarza.

3. Każdy pacjent z objawami infekcji lub podejrzany o zakażenie koronawirusem SARS CoV-2 powinien bezwględnie TELEFONICZNIE poinformować o tym lekarza.

4. Każdy pacjent z objawami infekcji lub podejrzany o zakażenie koronawirusem SARS CoV-2 powinien bezwględnie TELEFONICZNIE powiadomić rejestrację o konieczności przełożenia wizyty u lekarza specjalisty.

W naszych przychodniach możesz czuć się bezpiecznie. Przestrzegamy zasad higieniczno-sanitarnych umożliwiających profiktykę zakażeń SARS CoV-2:

1. Dbamy o dokładne mycie i odkażanie powierzchni i sprzętów.

2. Dezynfekujemy klamki/gałki oraz blaty biurek i ladę rejestracji kilka razy w ciągu dnia.

3. Wietrzymy pomieszczenia (kilkukrotnie w ciągu dnia).

4. Pracujemy z użyciem odpowiednich środków ochrony osobistej.

5. Przeprowadzamy ankiety z pacjentami w celu wstępnej kwalifikacji w kierunku zakażenia koronowirusem SARS CoV-2.

6. Pacjenci umawiani są na konkretne godziny.

Pamiętaj, że jeśli to możliwe, należy ograniczyć przebywanie w miejscach publicznych. Dodatkowo, przestrzeganie poniższych zasad z pewnością zminimalizuje ryzyko zakażenia:

1. Często myj ręce – należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości należy dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%). Istnieje ryzyko przeniesienia wirusa z zanieczyszczonych powierzchni na rękach. Dlatego częste mycie rąk zmniejsza ryzyko zakażenia.

2. Unikaj dotykania oczu, nosa i ust – dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem, dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa z powierzchni na siebie.

3. Noś maseczkę – usta i nos zasłaniaj wszędzie tam, gdzie masz kontakt z ludźmi, z którymi nie mieszkasz i nie masz możliwości zachowania odpowiedniego dystansu. Pamiętaj o zasadzie: twoja maseczka chroni innych.

4. Regularnie myj lub dezynfekuj powierzchnie dotykowe – powierzchnie dotykowe w tym biurka, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze muszą być regularnie przecierane z użyciem wody i detergentu lub środka dezynfekcyjnego. Wszystkie miejsca, z których często korzystają domownicy powinny być starannie dezynfekowane.

5. Regularnie dezynfekuj swój telefon i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłkówna powierzchni telefonów komórkowych bardzo łatwo gromadzą się chorobotwórcze drobnoustroje. Regularnie dezynfekuj swój telefon komórkowy (np.: wilgotnymi chusteczkami nasączonymi środkiem dezynfekującym). Nie kładź telefonu na stole i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków.

6. Zachowaj bezpieczną odległość od rozmówcy – należy zachować co najmniej 2 metry odległości od innych osób.

7. Stosuj zasady ochrony podczas kichania i kaszlu – podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów.

8. W miarę możliwości korzystaj z płatności bezgotówkowych, gdyż nośnikiem wirusa oprócz rąk są także pieniądze.

9. Nie dotykaj barierek, poręczy, szyb w miejscach publicznych.

10. Odżywiaj się zdrowo i pamiętaj o nawodnieniu organizmu – stosuj zrównoważoną dietę. Unikaj wysoko przetworzonej żywności. Pamiętaj o codziennym jedzeniu minimum 5 porcji warzyw i owoców. Odpowiednio nawadniaj organizm. Codziennie pij ok. 2 litry płynów (najlepiej wodę). Doświadczenia z innych krajów wskazują, że nie ma potrzeby robienia zapasów żywności na wypadek rozprzestrzeniania się koronawirusa.

11. Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy o koronawirusie – niepokój to naturalny odruch w przypadku występowania nowego zagrożenia zdrowotnego. Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy opartych na dowodach naukowych, które publikowane są na stronach internetowych GIS i MZ. Wiedza naukowa to najskuteczniejsze narzędzie w walce z koronawirusem.