Lęk wśród dzieci i nastolatków i jego katalizator – pandemia COVID

Za nami drugie webinarium podczas którego, wraz z 230 zarejestrowanymi użytkownikami, omawialiśmy zjawisko lęku wśród dzieci i młodzieży, związane w głównej mierze (ale nie tylko) z pandemią COVID. Podczas webinarium rozmawialiśmy o  lękach (strachu, zaburzeniach lękowych, fobiach), ich przyczynach, metodach na ich „ujarzmianie”  i kluczowej w tej kwestii roli wychowawców, rodziców i opiekunów.

Warto wiedzieć, że lęk – zarówno ten uzasadniony – określony wtedy mianem strachu – jak i ten nie mający podstaw, czyli nie związany z realnym i bezpośrednim w danej sytuacji zagrożeniem, towarzyszy nie tylko dorosłym, ale i dzieciom i młodzieży. Tu – w związku z kształtującą się osobowością i wciąż rozwijającym się mózgiem – bywa często intensywniejszy, a przez to groźniejszy w skutkach. Jednym z silnych katalizatorów lęków u dzieci w ostatnim czasie jest pandemia COVID. Pandemia, która naraża zbiorowo dzieci na zupełnie nowe, nieznane im do tej pory lęki związane m.in.  obawami przed zarażeniem (samego siebie oraz najbliższych z otoczenia, w tym ich śmierci), czy izolacją i ograniczeniami w codziennym funkcjonowaniu w powodu restrykcji sanitarnych.

Zapraszamy do odsłuchania webinarium prowadzonego przez terapeutów środowiskowych: Martę Jędrochę oraz Michalinę Bębenek dostępne tu: https://www.youtube.com/watch?v=gDCsS-vpuIU oraz zapoznania się z prezentacją dostępne tu: Pandemia a zaburzenia lękowe, dzięki którym dowiesz się jak rozpoznać zaburzenia lękowe dzieci, zarówno te typowe (z tzw. kalendarza typowych rozwojowych lęków dziecka – jak lęk separacyjny, przed ciemnością, przed odrzuceniem przez rówieśników) jak i inne – m.in. związane z sytuacją pandemiczną. Przede wszystkim jednak dowiesz się jak pomóc  dzieciom i nastolatkom, którym różnego rodzaju lęki towarzyszą.

Webinarium „Pandemia a zaburzenia lękowe u dzieci i młodzieży było drugim – z cyklu -spotkaniem on-line poświęconym problemom rozwojowym dzieci i młodzieży, zorganizowanym przez ZLO – Poradnię psychologiczną dla dzieci i młodzieży Azymut. Cieszyło się one równie dużym zainteresowaniem jak pierwsza odsłona webinarium (dotycząca depresji wśród dzieci i młodzieży). Webinarium zgromadziło 230  użytkowników, wśród znakomita  większość (ponad 90 proc.) oceniło je bardzo dobrze w kluczowych aspektach (jakości materiału, oceny prowadzących itp.).

Przypominamy, że przed nami jeszcze trzy webinaria dedykowane rozwojowi dzieci i młodzieży. Będą się one odbywać  w kolejne środy, zawsze o godz. 17.00 i poświęcone będą odpowiednio: wpływowi cyberprzemocy na zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży (13 października), psychologicznym aspektom nadwagi i otyłości (20 października) oraz roli rodziców i opiekunów w kształtowaniu odpowiednich postaw zdrowotnych (27 października).  Zapraszamy do udziału w nich. Zapisy na wszystkie webinaria są  otwarte. Zgłoszenia przyjmujemy mailowo:  michalina.bebenek@zlo.jaw.pl oraz telefonicznie: 698 202 101 oraz 32 616 40 63.