Stawy lubią ruch!

Stawy są tak samo nieodzowne do ruchu  jak mięśnie i kości – bez nich  ruch w ogóle nie byłby możliwy.

Stawy nie są częścią kości, lecz nadzwyczajnym połączeniem przynajmniej dwóch kości, dzięki któremu możliwe jest poruszanie się jednej w stosunku do drugiej. Zginanie ręki, obracanie nadgarstka, uderzanie palcami w klawiaturę – te wszystkie czynności umożliwiają nam właśnie stawy.

Każdy dzień rozpocznij poranną gimnastyką. Ćwiczenia wzmacniają mięśnie i stawy, a nawet (rozciąganie) mają właściwości kojące ból. Pamiętaj: Systematyczne gimnastykowanie się jest niezbędne w skutecznej  walce z bólem stawów.

Zdrowa dieta, bogata w witaminy i minerały, jest podstawą zdrowia  kości i stawów. Zrównoważone posiłki dostarczają mikroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Nadwaga obciąża stawy i może powodować nasilanie się bólu, dlatego utrzymanie odpowiedniej wagi wpływa korzystnie na całe ciało i pomaga zapobiegać bólom stawów.

Jakie składniki powinniśmy ograniczyć?
  • sól, która zatrzymuje wodę w organizmie i sprzyja nadwadze;
  • bardzo tłusty nabiał , ponieważ zawiera kwas arachidonowy, który wpływa na wytwarzanie hormonów prozapalnych;
  • mocną kawę i herbatę, odpowiedzialne za utrudnione  przyswajanie wapnia.

Dzięki odpowiednim ćwiczeniom płyn stawowy lepiej odżywia chrząstkę, dlatego obok systematycznej porannej gimnastyki warto wprowadzić do naszego życia dodatkowe aktywności sportowe.
Jaki sport będzie odpowiedni? Najlepsze dyscypliny to takie, które możesz uprawiać np. wspólnie z dziećmi, wnukami lub przyjaciółmi, a jednocześnie nie obciążające nadmiernie stawów – np. wypad na basen (pływanie), nordic walking, wycieczki piesze. Nasz stawy lubią też ćwiczenia aerobowe z niewielkim obciążeniem (ćwiczenia zwiększające nasze zużycie tlenu i podnoszące tętno), wchodzenie po schodach, czy jazdę na rowerze.
Jeśli do tej pory w twoim życiu było niewiele ruchu, zacznij od umiarkowanej aktywności fizycznej i stopniowo zwiększaj wysiłek, nie forsując się za mocno.
Pamiętaj! Każdy trening rozpocząć od małej rozgrzewki.
Rozciągnięte mięśnie lepiej dostosowują się do wybranej aktywności fizycznej, co chroni stawy.
Dobrą praktyką jest powtórzenie ćwiczeń rozciągających pod koniec treningu sportowego.
Nie wiesz jaki rodzaj aktywności/sportu jest dla Ciebie odpowiedni? Skonsultuj się z fizjoterapeutami ZLO (ZLO Podłęże – Dział rehabilitacji).

Opracowała: Anna Pieczara

Bibliografia:
E. Dembowska: Dbam o zdrowie, Warszawa 2021
USP Zdrowie Wyd. 2021