Wybierasz się w daleką podróż? Zaszczep się !

W związku ze zbliżającym się okresem wakacyjnym, przy okazji Europejskiego Tygodnia Szczepień, który w tym roku (24-30 kwietnia) obchodzony jest pod hasłem: „Vaccines Work”, czyli „Szczepienia działają”, zachęcamy do zaszczepienia się przed wyjazdem, aby podróże pozostawiły tylko pozytywne i miłe wspomnienia. 

Szczepienia ochronne to jeden z najlepszych sposobów zapobiegania chorobom zakaźnym w podróży. Są one bezpieczną i skuteczną formą profilaktyki, wykorzystującą naturalne zdolności obronne organizmu i zapewniająca odporność na długi czas. Podczas wyjazdów wakacyjnych lub służbowych stykamy się bardzo często  z chorobami, które albo nie występują, albo występują rzadko w naszym kraju.

Przed podróżą porozmawiaj z lekarzem
Podróżowanie po krajach o odmiennych warunkach klimatycznych, sanitarno-higienicznych i kulturowych wiąże się z potencjalnym zagrożeniem zdrowia i wymaga pewnych przygotowań. W tym celu radzimy na 4-8 tygodni przed wyjazdem skorzystać z konsultacji lekarskich w celu ustalenia  z lekarzem planu szczepień ochronnych, profilaktyki malarii oraz przebiegu leczenia chorób zakaźnych. Szczepienia ochronne można udokumentować w międzynarodowej książeczce szczepień dostępnej w każdej placówce ZLO.

Warto również:

  • uzyskać informację o aktualnej sytuacji epidemiologicznej i pomocy medycznej w odwiedzanym kraju i warunkach sanitarnych w miejscu pobytu
  • wykupić polisę ubezpieczeniową na wypadek zachorowania i konieczności leczenia za granicą.
  • przygotować odpowiedni zestaw potrzebnych leków, kosmetyków, środków dezynfekcyjnych

Szczególnie starannie do wyjazdu powinny przygotować się kobiety w ciąży, rodzice i opiekunowie.

Zaszczep się
Informacje na temat szczepień uzyskasz w każdej placówce ZLO a zaszczepić można się m.in. w Międzynarodowym Punkcie Szczepień Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach (ul. Raciborska 39, tel. 32 351 23 13)  gzie wykonywane są szczepienia i prowadzone jest poradnictwo dla podróżujących. Wykonywane są tam m.in. zalecane szczepienia ochronne przeciwko żółtej febrze, WZW A i B, poliomyelitis, durowi brzusznemu, błonicy i tężcowi, odrze, śwince i różyczce, meningokokowemu zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych oraz odkleszczowemu zapaleniu mózgu. W stacji wykonywane są także szczepienia obowiązkowe przeciw żółtej febrze (rejon Afryki, Ameryki Południowej), meningokokowemu zapaleniu opon mózgowych i mózgu typu A+C (Arabia Saudyjska – osoby pielgrzymujące do Mekki).

Uzupełnij szczepienia rutynowe
Wyjazd za granicę powinien być okazją dla uzupełnienia również rutynowych szczepień (podstawowych lub przypominających) przeciw chorobom zakaźnym, które mogą wystąpić na całym świecie niezależnie od regionu do którego wyjeżdżamy, jak np. tężec, błonica i krztusiec, wirusowe zapalenie wątroby typu B, odra, świnka i różyczka, poliomyelitis.

Na egzotycznych wyjazdach
W czasie pobytu za granicą w krajach o niskich standardach higienicznych warto pamiętać o kilku zasadach ograniczających ryzyko zachorowania

  • do spożycia i mycia zębów, owoców, naczyń itp. używaj tylko wody przegotowanej.
  • nie spożywaj sałatek z surowych jarzyn i owoców, niepasteryzowanego mleka, niedogotowanego mięsa i ryb.
  • rygorystycznie przestrzegaj higieny rąk
  • osłaniaj skórę przed ukąszeniami owadów i używaj środków odstraszających owady
  • unikaj nieznanych zbiorników wodnych
  • ochraniaj organizm przed przegrzaniem i promieniami UV
  • śpij, jeśli to możliwe, w pomieszczeniach klimatyzowanych

Po powrocie
W okresie dwóch lat po powrocie z podróży, w przypadku wystąpienia dolegliwości z przewodu pokarmowego, moczowo-płciowego lub grypopodobnych należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem i poinformować go o pobycie poza granicami kraju.
Szukasz wiarygodnych informacji na temat szczepień? – zajrzyj na strony  Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Centrum Kontroli Chorób w Atlancie (CDC, USA), National Health Service (NHS, UK).

 Opracowano na podstawie źródeł: GIS; WSSE Katowice