Depresja wśród dzieci i nastolatków: rozpoznaj i reaguj

Za nami pierwsze webinarium  – poświęcone depresji wśród dzieci i młodzieży. Podczas spotkania uczestnicy, głównie  nauczyciele, opiekunowie, rodzice, mogli dowiedzieć się wiele o tej  chorobie – poznać jej źródła, objawy i proces leczenia.

Webinarium, prowadzone przez Annę Jaromin-Ryczek  oraz  Annę Majewską, psychoterapeutki w należącej do ZLO Poradni Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży Azymut, cieszyło się dużym zainteresowaniem. Zgromadziło ponad 250 uczestników, z których średnio ok 96 proc. oceniło je bardzo dobrze (pod kątem zdobytej wiedzy, oceny osób prowadzących, jakości i ilości materiału itp.). Co ciekawe w webinarium brali udział nie tylko jaworznianie – ale i wiele osób z całego kraju, a nawet zza granicy. Webinarium powstało przy współpracy ZLO – Poradni psychologicznej dla dzieci i Młodzieży Azymut, Miasta Jaworzna oraz Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Zapraszamy do zapoznania się z  nagraniem webinaru (dostępne tu: https://www.youtube.com/watch?v=LWileUkIn0I) , oraz zapoznania się z prezentacją: prezentacja_depresja dzieci i młodziezy, z których dowiesz się m.in.

  • Jak rozpoznać depresję (jakie objawy i w jakim czasie powinny Cię zaniepokoić)?
  • Dlaczego dzieci sięgają po używki, uzależniają się od wirtualnego świata, cierpią na zaburzenia odżywiania?
  • Jak reagować na zgłaszane przez dziecko problemy (a nawet myśli samobójcze) i jakiego profesjonalnego wparcia potrzebuje?

Czego jeszcze m.in. dowiesz się z webinarium? Czy wiesz, że:

  • Najczęstsze objawy depresji to obniżony nastój, problemy ze snem, zaburzenia apetytu, brak radości i spadek energii.
  • Depresja może mieć swoje źródło zarówno w uwarunkowaniach biologicznych jak i psychicznych oraz środowiskowych.
  • Na depresję cierpi ok 6-8 proc. młodzieży w wieku 12-17 lat? Równocześnie może ona dotknąć dzieci wieku przedszkolnym.
  • Pierwszy epizod depresji występuje najczęściej między 11 a 15 rokiem życia , a największe ryzyko zachorowania przypada w populacji 14 – 15 lat.
  • Ponad połowa dzieci i nastolatków cierpiących na depresję ma myśli samobójcze!
  • Depresja znacznie częściej dotyka dziewcząt niż chłopców/.Inaczej też zazwyczaj na nią reagują – chłopcy rozdrażnieniem, dziewczynki izolacja.

Odsłuchaj webinarium, zobacz prezentację.  Poznaj przyczyny i objawy depresji dzieci i młodzieży, aby wiedzieć w razie konieczności zareagować – skutecznie i na czas.

Zapraszamy równocześnie do wzięcia udziału w kolejnym webinarium dotyczącym pandemii w kontekście zaburzeń lękowych u dzieci i młodzieży.  Webinarium odbędzie się w następną środę (6 października), o godz. 17.00. Poprowadzą je terapeuci środowiskowi: Marta Jędrocha oraz Michalina Bębenek. Zapisy przyjmujemy mailowo:  michalina.bebenek@zlo.jaw.pl oraz telefonicznie: 698 202 101 oraz 32 616 40 63.